İŞKUR TYP kapsamında personel alımı!Tam 502 Kişi

  • Haberin Tarihi: 3 Temmuz 2019
  • Bu haber 5459 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Toplum Yararına Projeler(TYP) kapsamında farklı illerde istihdam edilmek amacıyla İŞKUR 502 kişilik personel alımı yapacak. Çevre temizliği ve ağaçlandırma alanında görevlendirilmek üzere alınacak olan personel başvuruları için son günler.

İş gücü piyasasına geçici gelir desteği destek vermek amacıyla oluşturulan Toplum Yararına Projeler kapsamında İŞKUR çeşitli alanlarda farklı illerden istihdam sağlamaya devam ediyor. Özellikle işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde iş gücü yükünün hafiflemesi aynı zamanda da işsiz vatandaşların iş disiplininden geri kalmamaları ve piyasaya uyumlarını gerçekleştirmek amacıyla oluşturulan bu proje her dönem önemli derecede alımlar yapılıyor. Vatandaşlar tarafından epey rağbet gören program sayesinde her yıl binlerce vatandaş geçici iş sahibi oluyor. Son başvuru tarihinin 5 Temmuz 2019 olarak belirlendiği İŞKUR TYP personel alımı için ayrıntılar aşağıda ki gibi…

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

1.Kuruma kayıtlı işsiz olmak

2.18 yaşını tamamlamış olmak

3.Emekli ve malul aylığı almıyor olmak

4.Öğrenci olmamak

HANGİ İLLERDE ALIM YAPILACAK?

ELAZIĞ (Merkez, Arıcak)

ADIYAMAN (Gölbaşı, Besni)

KIRKLARELİ (Merkez, Demirköy, Pehlivanköy, Babaeski)

MARDİN (Ömerli, Artuklu, Merkez, Yeşilli, Dargeçit)

İŞKUR TYP PERSONEL ALIMINA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Başvurular İŞKUR‘un resmi internet sitesi üzerinden ve il-ilçe müdürlüklerinden yapılacak.

ADAYLAR NASIL SEÇİLİYOR?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.

– Noter kurası yöntemi,

– Liste yöntemi,

– Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

İstihdamında güçlük çekilen aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilecektir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste’ye dâhil edilecek olup, gruplar arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.

Kadınlar,

35 yaş üstü bireyler,

Engelliler,

Eski hükümlüler,

Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar,

TYP’nin başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınamaz.

2017 yılında, TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması adına ”başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birinin katılabileceği” ve ”ADNKS’ye göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişilerin TYP’ye katılamayacağı” yönünde de düzenlemeler getirilmiştir.

NE KADAR MAAŞ ÖDENİYOR?

Asgari ücret (2.020,90 TL)

Vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri (1.113,14 TL)

Haftalık Çalışma Saatleri

TYP’de haftalık çalışma süresi kırk beş saattir.

KİMLER TYP’DEN YARARLANAMAZ?

İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.

Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.

Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.

TYP’DE İZİN SÜRESİ NE KADAR?

Katılımcıların TYP’ye devamı zorunludur.

Ancak katılımcılar, yüklenici ve Kuruma bilgi vermek ve Kurum ve yükleniciden onay almak şartıyla TYP süresince 14 gün ücretsiz izin kullanabilmektedirler.Ücretsiz izin kullanılan dönemde katılımcıya herhangi bir ücret ödenmez.

İŞKUR’A NASIL KAYIT YAPTIRILIR?

İş aramanın ilk adımı kayıttır. Kurum hizmetlerinden yararlanmak isteyen iş arayanların Kurum portalına üye olarak veya şahsen Kurum ünitelerine başvurarak kayıt olmaları zorunludur. Başarılı bir eşleştirme için hem açık iş hem de iş arayan kişi hakkında tam ve doğru bilgilerin bulunması zorunludur. Gerek internet üzerinden gerekse Kurum personeli aracılığı ile kayıt yaptıracak olanların kendileri ile ilgili bilgileri tam ve doğru olarak yansıtmaları uygun işe yerleştirilmelerinde oldukça önemlidir. Bu nedenle, lütfen kişisel, iletişim, eğitim, meslek ve diğer bilgilerinizi tam ve doğru olarak sisteme giriniz

Anahtar Kelime: ,

Bir Yorum Yazın