Vali Açıklama Yaptı; OHAL Vatandaşlarımızın Hayatlarını Etkileyecek mi?

  • Haberin Tarihi: 22 Temmuz 2016
  • Bu haber 947 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Vali Açıklama Yaptı; OHAL Vatandaşlarımızın Hayatlarını Etkileyecek mi?

OHAL Vatandaşlarımızın Hayatlarına Olumsuz Etki Etmeyecek!

MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Vali Murat Zorluoğlu, Olağan Üstü Hal (OHAL) kararını değerlendirerek “Vatandaşlarımızın günlük ve rutin yaşamına hiçbir olumsuz etkisi olmayacağını” belirtti. Vali Zorluoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana Elazığ PTT meydanında nöbet tutan vatandaşlara destek olmak için meydanda vatandaşlarla buluştu. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Anayasanın 120. maddesi uyarınca üç ay süreyle OHAL ilan edilğini açıklamasından sonra bir değerlendirme yapan Vali Murat Zorluoğlu;

“Üç ay süreyle ilan edilen OHAL ülkemize, milletimize hayırlı olsun. Bu anayasal bir durumdur. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız yapmış oldukları konuşmalarda olağanüstü halin ne anlama geldiğini bizim için ne anlama geleceğinin de ipuçlarını vermiştir. Bu manada demokratik hukuk devleti anlayışında asla bir geriye gidişin olmayacağını, Vatandaşlarımızın hak ve hürriyetlerinin bilakis muhafaza edileceğini ve daha da ileriye gidileceğini vurguladılar. Olağanüstü hal anayasal bir durumdur. Vatandaşlarımızın geçmişte olağanüstü hal ve sıkıyönetim dönemlerindeki kötü hatıralarını belki anımsatması bakımından üzerine basa basa söylenmesi gereken bazı hususlar var. Bir kere bu bir sıkıyönetim kararı değildir. Bu bir olağanüstü hal kararıdır. Ve olağanüstü hal kararının sıkıyönetimden önemli bir farkı, sıkıyönetimde askeri makamlar yönetimde çok daha etkili bir konuma gelir, oysa olağanüstü hal uygulamasında sivil makamlar yetki sahibidirler, yönetirler ve koordine ederler. Sayın Cumhurbaşkanımız da bunu özellikle vurguladılar ve bundan sonraki sürecin merkezde ve taşrada Hükümetimiz ve Valilerin önderliğinde ve onların talimatları doğrultusunda yürüyeceğini önemle belirttiler. Vali Zorluoğlu: Vatandaşlarımızın günlük yaşamlarına en ufak bir olumsuz etkisi olmayacak. Elazığ’da bu kararın halkın günlük yaşamına, rutin yaşamına hiçbir olumsuz etkisi olmayacağını bir kez daha ifade etmek istiyorum. Vatandaşlarımız her zamanki gibi normal hayatlarına devam edecekler. Vatandaşlarımızın ticaretiyle, ekonomik faaliyetleriyle ilgili en ufak bir olumsuz gelişme olmayacak. Memurlarımız, kamu görevlilerimiz, işçilerimiz normal işlerine gidecekler ve görevlerini yapmaya devam edecekler. 15 Temmuz akşamı ülkemizde silahlı kuvvetler içerisinde yuvalanmış bir cunta tarafından bir darbe girişimi yapıldı. Dünya tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde herhalde bu kadar alçakça yapılmış bir teşebbüs çok azdır. Bu teşebbüs milletimizin, vatandaşlarımızın çok büyük desteğiyle ve güvenlik kuvvetlerimizin kahramanca mücadelesiyle püskürtüldü. Bugün itibariyle tüm ülke sathında bütünüyle huzur ve güvenlik sağlandı. Ancak bu darbe girişimini düzenleyenler, bunların destekçileri, uzantıları sistem ve kurumların içerisinde halen var.

Bunların behemehâl süratle bertaraf etmemiz lazım. Olağanüstü hal; hükümetimize ve bizlere daha süratle kararlar almak, belki bazı kanun hükmünde kararnameler çıkarmak süratiyle bir takım zorlukları aşmave eksiklikleri tamamlama imkânı verecektir. Çok daha süratle Bakanlar Kurulumuz kararlar alabilecek ve yine bu kararlar süratle Valiler tarafından uygulanabilecek. Allah’ın izniyle yapılacak bu yeni düzenlemelerle, bu darbe girişimine destek veren, buna katılan ve bunda rol alan kişileri ve kurumları inşallah çok kısa bir süre içerisinde tasfiye etme imkânı bulacağız. Dolayısıyla tekrarlamak gerekirse bu olağanüstü hal uygulamasının vatandaşlarımızın hayatına en ufak bir olumsuz etkisi olmayacaktır. Geçmişte vatandaşlarımızın hatırasında kalan sıkıyönetim, olağanüstü hal uygulamalarının hiçbir tanesi bizim ilimizde ve ülkemizde olmayacak, bu olağanüstü hal millete yönelik değil, devlete yönelik alınmış bir karardır. Vatandaşlarımızın kesinlikle anayasayla ve kanunlarla güvence altına alınmış olan hak ve özgürlüklerinde en ufak bir geriye gidiş olmayacaktır. Demokrasimizden asla taviz verilmeyecektir. Ve yapılacak olan iş ve işlemler hukuk devleti ilkelerine bağlı olarak gerçekleştirilecektir. Operasyon sürecinin genişleyerek devam edeceğini belirten Vali Murat Zorluoğlu; “Şuan itibarıyla değişik kurumlarımızda adli işlemler başlatıldı. Cumhuriyet Başsavcılığımızla koordinasyon içerisinde adli işlemleri yürütüyoruz. En son Milli Eğitim Müdürlüğümüzde bu akşam itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığımızdan gelen görevden uzaklaştırma işlemi yapıldı. 141 tane öğretmen 3 tane memur 5 tane de müfettişi görevden uzaklaştırdık. Üniversitemizde YÖK’ün talebi doğrultusunda dekanların istifası istenmişti. O konuda da bunların istifaları kabul edildi. En kısa sürede bunların yerine yeni görevlendirmeler yapılacak. Diğer kurumlarımızda da 8. Kolordu Komutanlığında, Emniyet ve Jandarmada, Defterdarlıkta bu paralel yapılanmayla, Fethullahçı terör örgütü üyesi olduklarını düşündüğümüz şüpheli bulunan kişilerle alakalı adli ve idari işlemlerin devam ediyor” dedi. Vali Zorluoğlu; “Vatandaşlarımızın bize olan ilgisinden son derece memnunuz. Vatandaşlarımız esasında benim şahsımda devlete olan ilgilerini, sevgilerini, saygılarını gösteriyor. Ayrıca benim de vatandaşlarımızla güzel bir sevgi köprüsü kurduğumu düşünüyorum. Gerçekten bununla da çok büyük bahtiyarlık duyuyorum. Elazığlı kardeşlerimin sokakta yürürken, bu meydanlarda yürürken bana baktıklarında gözlerinin içerisinde o sevgiyi ve güveni görebiliyorum. Bundan da ziyadesiyle memnunum. İnşallah bu güzel ilişki daha uzun süre devam eder. Bu sevgiyi inşallah büyük hizmetlerle büyük projelerle Elazığ’a kazandırırız. Elazığ’lı vatandaşlarımız bu alçakla darbe girişimine başından beri, daha ilk saatlerden beri hatta Sayın Cumhurbaşkanımız çağrı yapmadan önce meydanları doldurarak karşı durdular.

Elazığ halkına devlet adına ve şahsım adına şükranlarımı sunuyorum. Bu meydanlardaki nöbet, ikinci bir çağrıya kadar devam edecek. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın bu yöndeki çağrıları devam ediyor. Sayın Elazığ halkımız da bu çağrıya sonuna kadar kulak veriyor ve her gün meydanları dolduruyor. Elazığ’lı vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Hükümetimizin direktifleri doğrultusunda Elazığ Valisi olarak burada huzur ve güvenin tam olarak sağlanması, halkın günlük yaşamının bu olağanüstü hal uygulamasından olumsuz yönde etkilenmemesi açısından her türlü tedbiri alacağız. Vatandaşlarımızla birlikte çok daha güzel günlere adım atacağız” diye sözlerine son verdi.

(elazig.gov.tr)

Anahtar Kelimeler: elazig, elazig haberleri, elazig haber, haber elazig, kanal elazig, elazig kanal, elazigdan haberler, elazigin haberi, haber elazig elazig haber, elaziz haber, haber elaziz, elazigspor haberleri, elazigspor maçlari, elazigspor maç sonucu, elazigspor maç sonuç, elazigspor karsilasmalari

menzil küçük gif

Bir Yorum Yazın