Fırat Üniversitesi-Elazığ Belediyesi İşbirliğiyle Şehir Kültürüne Büyük Katkı

  • Haberin Tarihi: 15 Temmuz 2016
  • Bu haber 951 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Fırat Üniversitesi-Elazığ Belediyesi İşbirliğiyle Şehir Kültürüne Büyük Katkı

Elazığ Belediyesi ve Fırat Üniversitesi işbirliğiyle il genelindeki tarihi mezar taşları, cami ve çeşme kitabelerinin tespiti, okunması ve eser haline getirilmesi için çalışmalara başlandı

Elazığ Belediyesi ve Fırat Üniversitesi İşbirliğiyle Şehir Kültürüne Büyük Katkı

Fırat Üniversitesi’nden Prof. Dr. Enver Çakar, Prof. Dr. Yüksel Arslantaş, Prof. Dr. Bahir Selçuk, Doç. Dr. Kürşat Çelik, Yard. Doç. Dr. Hasan Şener, Yard. Doç. Dr. Taner ve Elazığ Belediyesi’nden Süleyman Yapıcı’dan oluşan komisyon tarafından başlatılan çalışmalarla, Osmanlı ve Osmanlı öncesi dönemlere ait mezar taşları ve kitabelerin tescillenerek, gelecek nesillere aktarılmış olacak.

Elazığ Belediyesi ve Fırat Üniversitesi arasında 20 Ocak 2016 tarihinde imzalanan protokol doğrultusunda başlatılan çalışmalarla, Elazığ genelinde bulunan Osmanlı ve Osmanlı öncesi dönemlere ait mezar taşları ve kitabeleri hem onarımdan geçirilecek, hem de tercüme edilerek, bir kitap halinde yayınlanacak.

Dört bin yıllık kadim bir kültür ve medeniyete sahip Harput başta olmak üzere şehir genelindeki tarihi mezar taşları ve kitabelerinin tercümesiyle şehir tarih, kültür ve medeniyetine ışık tutularak, tanıtımı ve geleceğe taşınması noktasında önemli bir katkı sağlanmış olacak.

(elazig.bel.tr)

Anahtar Kelimeler: elazig, elazig haberleri, elazig haber, haber elazig, kanal elazig, elazig kanal, elazigdan haberler, elazigin haberi, haber elazig elazig haber, elaziz haber, haber elaziz, elazigspor haberleri, elazigspor maçlari, elazigspor maç sonucu, elazigspor maç sonuç, elazigspor karsilasmalari

menzil küçük gif

Bir Yorum Yazın