Avrupa’da Gördü, Elazığ’da Tarlasına Ekti!

  • Haberin Tarihi: 9 Temmuz 2016
  • Bu haber 2279 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Avrupa’da Gördü, Elazığ’da Tarlasına Ekti!

Elazığ’da doğalgaz tesisatçılığı yapan Mehmet Geçen, buğday ve pirince alternatif olacak kiona bitkisini üretiyor.

Avrupa’da gördü, kiona bitkisini tarlasına ekti

Elazığ’da doğalgaz tesisatçılığı yapan Mehmet Geçen, kurs için gittiği Almanya’da tarım arazilerini gezerken gördüğü ve Baskil ilçesindeki tarlasına ektiği “kinoa” yetiştiriciliğinde Avrupa’yı geride bırakmayı hedefliyor.

Elazığ’ın Baskil ilçesine bağlı Tavşanuşağı köyünde kinoa yetiştiriciliğine başlayan Geçen, yaptığı açıklamada, geçen yıl Avrupa Birliği projesi kapsamında Almanya’da doğalgaz kursuna katıldığını söyledi.

Ziyareti sırasında Frankfurt kentinin köylerini ziyaret ettiğini ve daha çok tarımsal ürün olarak kinoa bitkisinin ekildiğini gördüğünü aktaran Geçen, bu bitkiye ilgisinin, Avrupa’da buğday ve pirince alternatif tüketildiğini öğrendiğinde arttığını söyledi.

Geçen, “Çok iyi bir besin kaynağı olduğunu öğrendim. Bunun üzerine merak ettik ve memlekete getirerek Baskil’de ekimini yaptık. İlçemiz için bir umut, bir gelir kaynağı olur inşallah, amacımız bu.” diye konuştu. İlçede son yıllarda yaşanan kuraklık sebebiyle su kaynaklarının azaldığını dile getiren Geçen, yaklaşık 50 dönümlük susuz arazide yaptığı ekim sonrası kinoadan yüksek verim elde ettiğini dile getirdi.

Mart ayında ektiği ürünü temmuzda hasat edeceğini belirten Geçen, “(Sizin orada olmaz) dediler ama bugün yetiştirdiğimiz kinoa Avrupa’nın seviyesini geçti. Kinoa memleketimin toprağını sevdi. Acemi olduğumuz halde kinoa güzel yetişti. Allah’ın izniyle kinoa yetiştiriciliğinde ABD ve Avrupa’yı geçeceğiz.” dedi.

Geçen’den etkilenerek kinoa yetiştiriciliğine başlayan Bayram Altunyuva ise bu işe merak üzerine giriştiğini kaydetti.

Tarlasını 4 ayda sadece dört kez sulamasına rağmen bitkinin 2 metre boy verdiğini aktaran Altunyuva, bu ürünün köylüler için önemli bir geçim kaynağı olabileceğini anlattı.

(haber7)

Anahtar Kelimeler: elazig, elazig haberleri, elazig haber, haber elazig, kanal elazig, elazig kanal, elazigdan haberler, elazigin haberi, haber elazig elazig haber, elaziz haber, haber elaziz, elazigspor haberleri, elazigspor maçlari, elazigspor maç sonucu, elazigspor maç sonuç, elazigspor karsilasmalari

menzil küçük gif

Bir Yorum Yazın