Elazığ’da Yüzlerce Yıllık Tarihi Manastır Koruma Altında!

  • Haberin Tarihi: 22 Haziran 2016
  • Bu haber 2075 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Elazığ’da Yüzlerce Yıllık Tarihi Manastır Koruma Altında!

Elazığ’ın sahip olduğu binlerce yıllık tarihi mirasın yaşatılması ve geleceğe taşınması noktasında önemli bir adım daha atıldı. Merkeze bağlı Şahinkaya Köyü sınırları içerisinde yer alan tarihi Surpkwork Manastırı koruma altına alındı

Yüzlerce Yıllık Tarihi Miras Surpkwork Manastırı Koruma Altında

Elazığ’ın sahip olduğu binlerce yıllık tarihi mirasın yaşatılması ve geleceğe taşınması noktasında önemli bir adım daha atıldı. Merkeze bağlı Şahinkaya Köyü sınırları içerisinde yer alan tarihi Surpkwork Manastırı koruma altına alındı. Yapılacak çalışmalarla Surpkwork Manastırı ve çevresi ArkeoPark alanı olarak düzenlenerek, turizme kazandırılacak.

Binlerce yıllık farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış başta Harput olmak üzere Elazığ genelindeki tarihi mirasın günyüzüne çıkarılması, turizme kazandırılması ve gelecek nesillere taşınması yolunda Elazığ Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar sürüyor.

Tarihi mirasın korunması yolunda başlatılan çalışmalar doğrultusunda Merkeze bağlı Şahinkaya Köyü sınırları içerisinde yer alan ve 1061 yılında inşa edildiği kabul edilen Surpkwork Manastırı ve bünyesindeki çeşme, havuz ve su kuyusunun yer aldığı alan koruma altına alındı.

Elazığ Belediyesi ve Elazığ Müzesi işbirliğiyle gerçekleştirilen çalışma sonucu koruma altına alınan tarihi alanın çevresi dekoratif panel çitlerle çevrilerek, geçici koruma sağlandı.

Surpkwork Manastırı ve çevresinde yapılacak restorasyon öncesi sondaj ve kazı çalışmalarına ilişkin Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü’nden izinler alınacak. Alınacak izinler doğrultusunda kazı ve sondaj çalışmaları başlatılacak ve restorasyona yönelik proje hazırlanarak, onay için Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne gönderilecek. Projenin onaylanmasının ardından ise uygulama çalışmaları başlatılacak. Gerçekleştirilecek restorasyon çalışmalarının ardından tarihi ve kültürel bir miras olan Surpkwork Manastırı ve çevresi, arkeolojik eğitim çalışmalarının yapılmasına olanak sağlayacak ArkeoPark alanı olarak düzenlenerek, turizme kazandırılacak.

YÜZLERCE YILLIK TARİHİ MİRAS SURPKWORK MANASTIRI KORUMA ALTINDA

YÜZLERCE YILLIK TARİHİ MİRAS SURPKWORK MANASTIRI KORUMA ALTINDA2

YÜZLERCE YILLIK TARİHİ MİRAS SURPKWORK MANASTIRI KORUMA ALTINDA3

YÜZLERCE YILLIK TARİHİ MİRAS SURPKWORK MANASTIRI KORUMA ALTINDA4

YÜZLERCE YILLIK TARİHİ MİRAS SURPKWORK MANASTIRI KORUMA ALTINDA5
(elazig.bel.tr)

Anahtar Kelimeler: elazig, elazig haberleri, elazig haber, haber elazig, kanal elazig, elazig kanal, elazigdan haberler, elazigin haberi, haber elazig elazig haber, elaziz haber, haber elaziz, elazigspor haberleri, elazigspor maçlari, elazigspor maç sonucu, elazigspor maç sonuç, elazigspor karsilasmalari

menzil küçük gif

Bir Yorum Yazın