Elazığ Belediyesi Aile Psikolojik Danışma Merkezi’nden Mahkumlara Seminer

  • Haberin Tarihi: 4 Mayıs 2016
  • Bu haber 8923 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Elazığ Belediyesi Aile Psikolojik Danışma Merkezi’nden Mahkumlara Seminer

Elazığ Belediyesi Aile Psikolojik Danışma Merkezi tarafından Elazığ E Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan hükümlü ve tutuklulara yönelik “Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı” konulu bir seminer düzenlendi

Elazığ Belediyesi Aile Psikolojik Danışma Merkezi’nce toplumun farklı kesimlerine yönelik düzenlenen kişisel gelişim ve destekleyici eğitim seminerleri devam ediyor.

Elazığ E Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda gerçekleştirilen seminere, Elazığ Belediyesi Aile Psikolojik Danışma Merkezi’nde görevli Psikolojik Danışman Necdet Aksakal ile Sosyologlar Semra Altuğ ve Ayşe Keskin konuşmacı olarak katıldı.

Uyuşturucu madde kullanımı ve bağımlılığı konularında kapsamlı açıklamalarda bulunan Psikolojik Danışman Necdet Aksakal, “Uyuşturucu madde bağımlıları, çoğunlukla kullanımlarını kontrol edebilecekleri düşüncesiyle uyuşturucu madde kullanmaya başlarlar. Kişi hiçbir zaman bağımlı olabileceğini düşünmez. Amaç ara sıra kullanmaktır. Bir kez kullanım dahi son derece risklidir. İlk kullanımdan sonra tekrar, tekrar madde alma ihtiyacı doğar. Aynı uyuşturucu etkinin sağlanması için kullanım sıklığı ve miktarı artar. Bu kısır döngünün yerleşmesiyle birlikte kişi bağımlılık sürecine girmiş olur” dedi.

Madde kullanımının bireylerin hayatında olumsuzluklara yol açmasının kaçınılmaz olduğunu dile getiren Aksakal, “Madde kullanımına bağlı olarak kişi işine gitmez, okula devam etmez, işinde başarısızlıklar ortaya çıkar, ailesini ve çocuklarını ihmal eder ya da bedeninde fiziksel bozulmalar olur. Madde kullanımı nedeni ile tartışma, kavga gibi yineleyen kişiler arası ve toplumsal sorunlar ile madde taşımak, bulundurmak yada madde etkisi ile gelişen davranış bozuklukları dolayısıyla yasal sorunlar ortaya çıkabilir” şeklinde konuştu.

“Bağımlılık düzelir ancak iyileşmez” diyen Aksakal, tedavi sonrası bağımlılık yaşayan kişinin madde kullanmadığı sürece sorun yaşamayacağını ancak madde kullandığı andan itibaren bağımlılık sorununun yeniden canlanacağını kaydetti.

(elazig.bel.tr)

Anahtar Kelimeler: elazig, elazig haberleri, elazig haber, haber elazig, kanal elazig, elazig kanal, elazigdan haberler, elazigin haberi, haber elazig elazig haber, elaziz haber, haber elaziz, elazigspor haberleri, elazigspor maçlari, elazigspor maç sonucu, elazigspor maç sonuç, elazigspor karsilasmalari

menzil küçük gif

Bir Yorum Yazın