11. Avrupa Aşı Haftası Başladı

  • Haberin Tarihi: 30 Nisan 2016
  • Bu haber 1064 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
11. Avrupa Aşı Haftası Başladı

11. Avrupa Aşı Haftası Başladı

11. Avrupa Aşı Haftası nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Çaydaçıra Mahallesinde bulunan Aile Sağlığı Merkezinde bir program gerçekleştirildi. Programa Vali Murat Zorluoğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. İbrahim Halil Akkuş, İl Emniyet Müdürü Nihat İşlek ve çok sayıda davetli katıldı. Programda önce Vali Zorluoğlu tarafından annesi eşliğinde bir çocuğa oral polio damla (çocuk felci) aşısı yapıldı.

Aşı Haftası hakkında bir değerlendirmede bulunan Vali Zorluoğlu şu ifadelere yer verdi, “Bağışıklama programları çok uzun yıllardan beri ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. 1980’li yıllardan itibaren bu program daha yoğun olarak uygulanmaya başlandı. 2005 yılında bu program daha da geliştirildi ve bu yıl 11.sini gerçekleştirdiğimiz “Avrupa Aşı Haftası” adını aldı. Bu program çerçevesinde çocuklarımızın ve bebeklerimizin aşılanmasını ve bu yolla hastalıkların ve hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin engellenmesini hedeflenmektedir. İlimizde de bu program uzun zamandır uygulanmaktadır. Anne ve babaların bilinçlenmesi sağlık camiasının özverileri çalışmaları ve hükümetimizin destekleri ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Elazığ, 2015 yılında aşılanan çocuk ve bebek sayısındaki %98’lik oranla ülke ortalamasının üzerindedir. Bu yıl da 18 bin civarında 0-2 yaş bebeğin ve 18 bin kadar da çocuk ve erişkin grubunda olmak üzere toplam 35.200 aşılama yapılması hedeflenmektedir. Anne ve babaları hassas davranmaya, tamamı ücretsiz olan bu aşılamalardan çocuklarına aşı yaptırmaya davet ediyoruz. İnanıyoruz çocuklarımızda daha sonraki yıllarda yaşanabilecek bir hastalığın önüne yapılacak aşı ile geçilebilecektir. Ülkemiz aşı programlarını dünyada başarı ile uygulayan ülkelerden biridir. Elazığ’da bu alanda iyi bir durumdadır. Bütün sağlık camiasını başarılı çalışmalarından dolayı kutluyorum”.

(elazig.gov.tr)

Anahtar Kelimeler: elazig, elazig haberleri, elazig haber, haber elazig, kanal elazig, elazig kanal, elazigdan haberler, elazigin haberi, haber elazig elazig haber, elaziz haber, haber elaziz, elazigspor haberleri, elazigspor maçlari, elazigspor maç sonucu, elazigspor maç sonuç, elazigspor karsilasmalari

menzil küçük gif

Bir Yorum Yazın