Güçlü ve Geniş Tabanlı Bir Yönetim

  • Yazının Tarihi: 19 Nisan 2016
  • Yazar: Kadri Kulualp
  • Bu yazı 1059 defa okundu.
  • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Güçlü ve Geniş Tabanlı Bir Yönetim

Elazığ Belediye Başkanı Sayın Mücahit Yanılmaz’ın 5 Nisan 2016 Salı günü Elazığ Kültür Parkta düzenlediği “Hizmette 2. Yılımız” adlı Basını Bilgilendirme toplantısına katıldık. Elazığspor ile ilgili ilk soruyu eski kaptanlardan sevgili Eren Kurnaz yöneltti başkana… Malum herkesin beklediği yönetim belirsizliğini ve Elazığ Belediyesinin konuyla ilgili herhangi bir çalışmasının olup olmadığını sordu. Başkan Yanılmaz, Selçuk Cengiz Öztürk’ün henüz resmi olarak istifa etmediğini, yönetim kurulunun görevinin başında olduğunu ve bu şartlar altında somut bir adım atmalarının mümkün olmadığını söylemişti. Daha sonra mikrofonu ben aldım. Selçuk Bey’in istifa etmesi halinde listenizi oluştururken hangi kriterlere göre hareket edeceksiniz, spor kamuoyunda oluşturulacak yeni yönetimin Elazığ Belediyesinin arka bahçesi olacağı yönünde kaygılar var dedim. Kendisi de spor taban birlikleriyle istişareler yaparak tüm taleplerin alınacağını ve ona göre bir yol haritası belirleneceğini ifade etmişti.

***

Aradan 15 gün geçti. Sayın Belediye Başkanından basına herhangi bir davet geldiğini duymadım. Kaldı ki Kültür Parktaki toplantıdan bir gece önce telefonda görüştüğümüz yetkili önümüzdeki günlerde basın mensupları ve spor taban birlikleriyle Elazığspor konulu bir toplantı düzenlenmesi planlanıyor demişti. Bugün itibariyle herhangi bir ses yok. Kongreye 1 aydan daha kısa bir zaman kaldı. Herkesin ortak bir beklentisi var. Elazığspor’un içinde bulunduğu mali dar boğazdan daha fazla hasar almadan çıkması… Bunun için de maddi açıdan güçlü bir yönetim kuruluna ihtiyaç var. Liste oluşturulurken öncelikle üzerinde hassasiyetle durulması gereken mesele bu… Sayın Başkan’ın da dikkatini çektiğim gibi yeni oluşumun sığ olmaması ve geniş tabana yayılması gerektiğini düşünüyorum. Elazığspor’u kurtarmak için acil olarak sıcak paraya ihtiyaç olduğunu biliyoruz.

Burası tamam… Zira önümüzdeki sezonun planlamasını yapabilecek, transfer yasağının kaldırılma çalışmalarını titizlikle yürütecek, eski futbolcularımıza ait borçları yapılandırabilecek, kulübe kalıcı gelir oluşturabilecek ve öz kaynaklara yönelme stratejisini hayata geçirecek bir liste yapılması gerektiğini de savunuyorum. Bunun için de listeye proje odaklı ve sportif açıdan birikimli isimlerin dâhil edilmesi lazım. Liyakatin ve tecrübenin esas alındığı, A veya B ideolojisine bakılmaksızın, onun veya bunun adamı demeksizin kim hangi alanda başarılıysa oturup konuşulmalıdır. Tüzük gözden geçirilmeli, eksiklikler giderilmeli ve mali açıdan yeni bir vizyon ortaya konulmalıdır. Öyle ki Elazığspor’un her yılın sonunda kime ne kadar borcunun olduğunu, kimden ne kadar alacağı olduğunu Sanayi mahallesindeki bir taraftar da bilmelidir, hakkıdır. Elazığspor kimsenin babasının çiftliği değildir. Bu şehirde nefes alan, bu renklere gönül vermiş herkesin kulüpte manevi hissesi vardır. Ciddi bir idari yapılanma hamlesine giden, tesisleşme ve alt yapı sorunlarını halletmiş, mahalle aralarında futbol oynayan çocuklarını eğiten ve geleceğin Elazığspor’unu düşünen, algı kanalları açık, yıpranmamış insanlara ihtiyacımız var.

***

Ezcümle, para çok acil ama tek başına yeterli değil… Elazığspor Kulüp Başkanlığı’na aday olan tüm isimlerin bir araya gelip hiçbir çıkar veya beklenti içinde olmaksızın projelerini paylaşmaları ve maddi açıdan güçlü olan yönetim kurulunun içinde değerlendirilmeleri gerektiğinin altını çiziyorum. Böylelikle geniş tabanlı, hesap verebilir, şeffaf, geleceği görürken gerçekleri de göz ardı etmeyen, tertemiz ve diyaloğa açık bir yönetim kurulu düşlüyoruz. Tek gayesi Elazığspor’un başarısı ve başarıya giden yolların yeniden inşası olan… Simitçi Ömer’in umutlarına, Berber Bekir ve Kasap Osman’ın hayallerine can suyu lazım…

Bir Yorum Yazın