F.Ü’den O İddialara Cevap Geldi

  • Haberin Tarihi: 27 Şubat 2015
  • Bu haber 1173 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
F.Ü’den O İddialara Cevap Geldi

Fırat Üniversitesi’nden gerçek dışı iddialara cevap geldi

Fırat Üniversitesi’nden Rektör Yardımcısı Merhum Prof. Dr. Nuri ORHAN vefatından sonra ortaya atılan iddialara cevap geldi. Konuyla ilgili açıklamada;

“Değerli mesai arkadaşımız ve dostumuz Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Merhum Prof. Dr. Nuri ORHAN; 19 Şubat 2015 günü akşamı saat 23:30’da rahatsızlanarak lojman ikametgahından hastanemize gelmek üzere yola çıkmış, ancak 2 nolu kapının önünde rahatsızlığının artması ve bayılması üzerine aracından alınarak üniversitemiz hastanesi acil servisine yetiştirilmiştir. Acil servis resusitasyon odasında kalp krizi geçirdiği ve kalbinin durduğu tespit edilerek saat 23:45 ile 01:15 saatleri arasında kardiyoloji ve acil tıp öğretim üyeleri ve acil tıp ekibi ile birlikte müdahalede edilmiş, ancak gece saat 01:15 civarında maalesef vefat etmiştir. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin DEMİRDAĞ ve üniversite yönetimi anında (24:00) hastaneye gitmiş, Rektörümüz acil servisteki tedavi işlemlerine bizzat katılmıştır. Vefat kesinleştikten sonra gece saat 03:00’a kadar, Merhum Hocamız Prof. Dr. Nuri ORHAN’ın ailesi ile birlikte hastanede kalmışlardır.

Vefat haberi gece saat 02:12’de e-mail adreslerinden bütün akademik ve idari personele duyurulmuştur. Ailesi, resmi tören istemediğinden resmi tören düzenlenmemiştir. Merhum hocamızın naaşı, ertesi gün (Cuma günü) saat 10:30’da Rektörümüzün refakatinde üniversitemiz hastanesi morgundan alınarak üniversitemiz camisine getirilmiştir. Rektörümüz, aynı gün Sayın Cumhurbaşkanımızın Elazığ’a gelmesi ve tören sırasında üniversitemize ait açılış ve programların bulunması nedeniyle buradan ayrılarak, havaalanına hareket etmiştir. Ancak üniversite yönetiminin tamamı Merhum Hocamızın cenaze namazını kıldıktan sonra Eyüp Bağları köyündeki aile kabristanında defin işlemini gerçekleştirerek taziye yerine dönmüşlerdir. Rektörümüz de Sayın Cumhurbaşkanımızın Elazığ’dan ayrılmasından sonra, yaklaşık saat 18:00’da üniversite camisindeki taziye yerine tekrar gelerek, 21 Şubat 2015 Cumartesi ve 22 Şubat 2015 Pazar günleri de dâhil olmak üzere taziyeleri kabul etmiştir.

Üniversitemize karşı her durumda yalan, iftira ve karalama yoluyla yıpratma gayreti içinde bulunan bazı şahıslar, Rektörümüzün Elazığ Belediyesinin organizasyonuna katıldığı, cenaze töreni için üniversite yönetimi tarafından kurumsal veya bireysel herhangi bir organizasyon yapılmadığı iddialarında bulunmuş, bu çirkin ve asılsız iddialar yanlış yönlendirme ile maalesef bazı yayın organlarında da yer almıştır.

Aynı iddia sahipleri tarafından; Hocamızın vefat nedeninin stres ve iş yoğunluğu olduğu iddia edilmiş, çalışma süreleri ile ilgili üniversitede bir çalışma bulunmadığından bahsedilmiştir.

Herhangi bir bilgi veya bulguya dayanmayan bu iddia; iddia sahiplerinin cehaletini göstermektedir. Ülkemizde çalışma süreleri; anayasa ve yasalarla belirlenmiştir. Üniversitemizin anayasa ve yasalara aykırı bir düzenleme yapması mümkün değildir.

Bu çirkin iddiaların kamuoyu nezdinde karşılık bulamayacağı elbette bilinmektedir. Ancak Merhum Hocamızın aziz hatırasına ve onun ailesine olan saygımızdan dolayı bu açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. ” şeklinde ifadelere yer verildi.

Bir Yorum Yazın