SP Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç Elazığ’da

  • Haberin Tarihi: 11 Şubat 2015
  • Bu haber 856 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
SP Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç Elazığ’da

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, partisinin yıllık istişare toplantısı için Elazığ’a geldi

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tongüç:

– “(Ortadoğu’daki gelişmeler) Bölgeyi dizayn etmek üzere her petrol kuyusunun başına bir devletçik kurma ve İsrail’in etrafını boşaltma temelinde yürütülen projeler, eninde sonunda Türkiye’ye de zarar verecek”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, Ortadoğu’daki gelişmelere ilişkin, “Bölgeyi dizayn etmek üzere her petrol kuyusunun başına bir devletçik kurma ve İsrail’in etrafını boşaltma temelinde yürütülen projeler, eninde sonunda Türkiye’ye de zarar verecek” dedi.

Partisinin yıllık istişare toplantısı için Elazığ’a gelen Tongüç, bir esnafı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, parti olarak seçimlere güçlü şekilde girebilmek için il ve ilçe teşkilatlarıyla toplantılar düzenleyerek fikir alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Bu vesileyle gerek Türkiye’deki gerekse bölgedeki hadiseleri kamuoyuyla değerlendirme fırsatı bulduklarını ifade eden Tongüç, Türkiye ve çevresinde fevkalade ciddi hadiselerin yaşandığını belirterek, ülkenin bunlardan ciddi şekilde etkilenebilecek konuma geldiğini ileri sürdü.

Ortadoğu’daki gelişmelere değinen Tongüç, “Bölgeyi dizayn etmek üzere her petrol kuyusunun başına bir devletçik kurma ve İsrail’in etrafını boşaltma temelinde yürütülen projeler, eninde sonunda Türkiye’ye de zarar verecek” dedi.

Tongüç, Ortadoğu’daki savaşın ve kaos ortamının sona erdirilmesi için bölgedeki ülkelerin bir araya gelmesi gerektiğini belirtti.

Çözüm sürecine ilişkin görüşleri sorulan Tongüç, şunları söyledi:

“Çözüm sürecinin ne olduğu biz bilmiyoruz, yalnız ‘iki yıldır kan akmıyor, öyleyse bundan huzur duymamız lazım’ diyorlar. Elbette kardeşler arasında kan akmasını hiç kimsenin tasvip etmesi mümkün değildir ancak Türkiye dikkat etmek mecburiyetindedir. 28 ülkenin el attığı bir konuyla karşı karşıyayız. Suriye ve Irak’ın paramparça olduğu ve istikrarsızlaştığı bir ortamda, Batılı ülkelerin bölgenin bütününü içine alan ve İsrail’in rahat etmesi temelinde uygulamaya çalıştıkları projelere dayanak oluşturacak şekilde bir zemin oluşturmamaları mecburiyeti vardır. Bölgenin bütününü ele alarak sadece eline silah alanla değil, bölgede bulunan bütün insanlar ve yapılarla görüşmeler yaparak, maneviyat ve kanaat önderlerini de işin içine alarak topyekun bir iyi niyet anlayışı içerisinde halledilmesi yoluna gidilmesi gerekir.”

Bir Yorum Yazın