DAP Tarafından “Tarımsal Sulama ve Projelendirme Eğitimi”

  • Haberin Tarihi: 9 Şubat 2015
  • Bu haber 1133 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
DAP Tarafından “Tarımsal Sulama ve Projelendirme Eğitimi”

Kalkınma Bakanlığı DAP Bölge Kalkına İdaresi Başkanlığı tarafından “Tarımsal Sulama ve Projelendirme Eğitimi” verildi

Kalkınma Bakanlığı DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından Elazığ’da Türkiye’de su kaynakları, sulamanın önemi ve potansiyeli, hidrolik, sulama sistemleri ve projelendirme konulu eğitim programı düzenlendi.

Fırat Üniversitesi Kongre Merkezi’nde başlayan ve 1 hafta sürecek olan eğitim programında, Elazığ, Muş, Tunceli, Bingöl, Ardahan gibi çeşitli illerden gelen katılımcılara sulamanın durumu, önemi ve potansiyeli detayları ile anlatılacak.

Eğitim programının ilk gününde konuşan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Ersoy Yıldırım, ülke olarak 2023’te 8,5 milyon hektar sulama alanını basınçlı sulama sistemine geçirmeyi hedefleyen devlet politikaları olduğunu belirterek, bu Türkiye’deki su kaynakları projeleri açısından en önemli ve radikal kararlardan bir tanesidir” dedi.

Prof. Dr. Yıldırım, “Bugün Konya ovasındaki çiftçilerin büyük bir çoğunluğu yağmurlama, damla ve mekanize yağmurlama sistemini Türkiye’de en iyi kullanan yöredir. Sulama sektörünün yüzde 70’i Konya’daki sanayide üretiliyor. Ülkemizin sulama ekipmanlarının yüzde 99’u yerli üretimdir. Bu teknoloji dünyanın birçok ülkenin ilerisindedir. Ülkemiz açısından sevindiren nokta artık bizler mühendis olarak şu malzeme yok diyemiyoruz” şeklinde konuştu.

dap eğitimi

Bir Yorum Yazın