Bağlanıyoruz Hem de Körü Körüne !

  • Yazının Tarihi: 7 Şubat 2015
  • Yazar: Filiz Kılıç Sağlam
  • Bu yazı 10314 defa okundu.
  • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Bağlanıyoruz Hem de Körü Körüne!

Bağlanıyoruz her şeye üstelik öyle aşka, sevgiliye falan değil artık, öyle önemsiz, öyle eften püften işlere… Nedir ki bu bağımlılık? Takılıp kalma, onsuz yapamam, o yokken mutsuz olma, hırçınlaşma, onla gittikçe daha fazla vakit geçirme isteği, o gittiğinde güç kaybı düşüncesi, o her neyse işte ona pervane olmadır, yansa da kanatlar vazgeçmemektir. Körü körüne insanın kendisini ateşe atmasıdır, bağımlılık.

Neden olur acaba bu bağımlılık?

Bazılarımızın kişilik özeliği buna daha yatkın olabilir, bazılarımıza ailesi neden olabilir, aile içi sorunlar, iletişim kuramama, kimimiz arkadaşlardan etkileniriz, kimimiz yalnızlığımızı bağlandığımız nesneyle ya da kişiyle gideririz, kendimizle barışık olmadığımız zamanlar ortaya çıkar, bir şeye üzüldüğümüzde ve bu üzüntüyü kontrol altına alamayıp tüm hayatımıza genellediğimizde, aşırı kaygı halinin getirebileceği bir sonuç, merak ve bu duygunun kişide tatmin edilme ihtiyacı, ağır yüzleşme sonucu gelen bir süreç olabilir, ayrılıklar, terketmeler, kayıplar da bağımlılık sürecine etkileyen faktörler arasına girebilir.

Her hangi bir şeye bağlanmadan önce bağımlılık yaşayabileceğimizi fark ederek kendimizi kontrol edebilmek, bağımlılık nesnesiyle mesafe koyabilmek, yalnız kalmamak, iletişim becerilerimizi geliştirip sosyal hayata girişmek sürecin oluşmasını ve ilerlemesini engeller

Nelere bağlanıyoruz peki?

• İnternete bağlanıyor herkes bu ara ve telefonuna bağlanıyor, sosyal medya bağımlılığı popüler bağımlılık ne yazık ki ön sıralarda (beğenmeler, paylaşmalar havada uçuşuyor, parmaklar uyuşuyor gözler kapanıyor ama telefon ya da tablet elden asla düşmüyor)

• Bir maddeye bağımlılık ( alkol ve uyuşturucu maddeler, sigara, kullanım yaşı gittikçe düşüyor, ulaşabilme kolaylığı gittikçe artıyor ne yazık ki, zengin fakir dinlemiyor artık, gencecik bedenlerin tükenmesine, ailelerin dağılmasına, intiharlara neden oluyor) AMATEM ülkemizde bu sorunları yaşayan insanlara yardım etmek için kurulmuştur.

• İlişkide bağımlılık ve ( her iki kişiye de zarar verebilen saplantılı duyguların ortaya çıktığı ilişki, bitirmek neredeyse imkansız, YA BENİMSİN YA TOPRAĞIN, cümlesinin hayata geçirilmiş halidir ne yazık ki. Günümüzdeki kadın cinayetlerinin altında yatan nedenlerden biri olduğunu düşünüyorum.

• Kumar, sanal oyun vb. bağımlılık türleri( yine kişinin sosyal yaşantısı alt üst eden, maddi manevi zarara uğratan bir bağımlılık süreci)

Nasıl kurtulabiriz?

Bağımlılıkdan kurtulabilmek kişiden kişiye farklılık gösterebilir, kimi aile desteği, akran desteği, çevresel faktörlerin değiştirilmesi, manevi hayat güçlendirme ve psikolojik destek, bireysel ve grup danışmaları olayı çözerken, bazılarında bu süreç uzun sürebilir ve psikiyatrist desteği ilaç tedavisiyle halledilebilir. Her şeyin çözümü mutlaka var yeter ki yardım alalım ve bize önerilenleri uygulayalım.

Bu tür bağımlılıklardan uzak, bağımsız, hür bir yaşam diliyorum hepimize.

Bir Yorum Yazın