Başbakanlık’tan ”Genel Seçim” Genelgesi

  • Haberin Tarihi: 5 Şubat 2015
  • Bu haber 1012 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Başbakanlık’tan ”Genel Seçim” Genelgesi

Başbakanlıktan ”genel seçim” genelgesi yayımlandı

Başbakanlıktan ”genel seçim” genelgesi

Başbakan Davutoğlu imzasıyla yayımlanan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi genelgesine göre, seçimin her aşamasında görev alması muhtemel kamu personelinin yıllık izinlerinin planlanmasında seçim tarihi dikkate alınacak.

ANKARA (AA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla yayımlanan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi genelgesine göre, seçimin her aşamasında görev alması muhtemel kamu personelinin yıllık izinlerinin planlanmasında seçim tarihi dikkate alınacak.

25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile ilgili Başbakanlık Genelgesi, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Genelgede, Anayasanın 77. maddesinin birinci fıkrası ile 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 6. maddesinin birinci fıkrasında Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin dört yılda bir yapılacağının öngörüldüğü hatırlatıldı.

Aynı kanun maddesinin ikinci fıkrasında ise ”Bir önceki seçimin yapıldığı tarihten itibaren dört yılın dolmasından önceki son Pazar günü oy verilir. Oy verme gününden geriye doğru hesaplanacak doksan günlük sürenin ilk günü seçimin başlangıç tarihidir” hükmüne yer verildiği kaydedildi.

Bir önceki Milletvekili Genel Seçimi 12 Haziran 2011 Pazar günü yapıldığından, anılan kanun hükümleri uyarınca, 25. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacağı belirtildi.

25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nin Anayasanın 79. maddesinde öngörülen ”Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü” ilkesine uygun bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için Yüksek Seçim Kurulu ile il ve ilçe seçim kurullarının çalışmalarına, bütün kamu kurum ve kuruluşlarınca her türlü işgücü, araç ve diğer malzeme desteği verilmesinin önem taşıdığı ifade edildi.

-”Gereken tüm önlemler alınacak”

Seçimin her aşamasında görev alması muhtemel kamu personelinin yıllık izinlerinin planlanmasında seçim tarihinin dikkate alınmasının gerektiği ifade edilerek, bu hususta il ve ilçe seçim kurulları ile koordinasyon içerisinde, kamu personelini de mağdur etmeyecek şekilde gereken tedbirlerin alınacağı belirtildi.

Bu itibarla, 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nin başarıyla gerçekleştirilerek, millet iradesinin sandığa sağlıklı olarak yansıması amacıyla, seçim kurulu başkanlıklarının personel ve yer tahsisine ilişkin taleplerinin ivedilikle karşılanacağı belirtilerek, ihtiyaç duyulacak her türlü taşıt, bilgisayar, yazıcı, modem, kesintisiz güç kaynağı, jeneratör gibi araç gereç ve bunları kullanabilecek nitelikli işgücü desteğinin sağlanacağı kaydedildi.

Bu kapsamda, başta mülki amirler olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşları, banka yöneticileri ve güvenlik güçlerinin amirleri tarafından gereken tüm önlemlerin alınacağı, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi için azami gayret ve duyarlılık gösterileceği belirtildi.

aa logo

Bir Yorum Yazın