Geçmişten Günümüze Toplumumuz

  • Yazının Tarihi: 25 Ocak 2015
  • Yazar: Mustafa Karşı
  • Bu yazı 1546 defa okundu.
  • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Geçmişten Günümüze Toplumumuz

İyisiyle kötüsüyle, doğrusuyla yanlışıyla ve sayabileceğimiz bir çok farkıyla geçmişten günümüze değişim gösteren Osmanlı Ecdadı bir toplumu, geçmişinden, gelenek göreneklerin gün geçtikçe hızla uzaklaşan toplumu konu alacağım.

Birçok noktada günümüze ışık tutan tertemiz geçmişe sahip Türk Toplumu olarak sonumuz ne olacak diye düşünüp kendimizi sorgulamamız gerekmektedir. Unutulmaması gereken bir konu da; dünya tarihinde en iyi tarihe sahip bir millet olarak gurur duymalı, buna göre hareket etmeli ve ne gibi zorluklarla bu güne kadar geldiğimizin bilincinde olmalıyız.

Bugün ülkemizde suç oranı gün geçtikçe artıyorsa, gelenek ve göreneklerimiz, kültürel değerlerimiz yok olma noktasına ulaşmışsa kendimiz bir noktada sorgulamamız gerekir. Günümüze baktığımız zaman geçmişimizden uzaklaşmış Osmanlı kültür ve medeniyetini kaybetmiş, gelenek göreneklerimizden habersiz bir toplum olduğumuzun farkına varacağız. Gemileri karadan yürüten padişahın nesli Osmanlı torunu; Ne oldu bize? Sonumuz nereye gidiyor? Gün geçtikçe değerlerini kaybeden bir topluma haline geldik.

Mahkûm sayısının yüz binlere ulaştığı, suç oranının bu kadar yüksek olduğu bir ülkede gelenek göreneklerimizin sürdürüldüğü söylenmez söylenmesi doğru olmaz. Küçük çocuklarımız sokakta top oynayamıyorsa, madde bağımlığı on iki, on üç, yaşına kadar indiyse boşanma davaları gün geçtikçe arttıysa, okul çıkışına gelen veli sayısı öğrenci sayısına ulaşmış ise kültür ve medeniyetten kimse söz etmesin. Toplumlar arasındaki farklılığı ortaya çıkaran gelenek göreneklerimiz unutulma noktasına ulaşmışsa, dinine, diline, inancına gelenek ve göreneklerine örf ve adetlerine kültürüne ters düşecek hareketlerden kaçınılmazken Osmanlı medeniyetinden kim söz edebilir ki. Unutulmaması gereken bir gerçek ki gelenek göreneklerine yüz çevirmiş bir toplum dağılmıştır, benliğini yitirmiştir.

Dinine, inancına, tarihine, kültürüne, örf ve adetlerine gelenek göreneklerine bağlılığı ile tarihte ün yapmış Osmanlı Milleti‘nin torunu bir toplum olarak geçmişine sırt çevirmiş olmayı tarihini unutmuş, benliğini yitirmiş olmayı kim açıklayabilir ki…

Bir Yorum Yazın