Kamu Çalışanlarına KOAH Konulu Halk Eğitimi

  • Haberin Tarihi: 31 Aralık 2014
  • Bu haber 1127 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Kamu Çalışanlarına KOAH Konulu Halk Eğitimi

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü Maden Toplum Sağlığı Merkezi tarafından ilçede görev yapan kamu çalışanlarına KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) konulu halk eğitimi düzenlendi

Maden Kaymakamlığı toplantı salonunda geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen eğitimde, Maden Toplum Sağlığı Merkezi Sorumu Hekimi Dr. Gültekin ASLAN tarafından KOAH detaylı olarak anlatıldı. Eğitimde KOAH’da en önemli durumun kişilerin hasta olduklarının farkında olmaması olarak belirtildi. Eğitime ilçe Kaymakamı Davut DÜZGÜN ve ilçede görev yapan kamu çalışanları katıldı.

Yapılan açıklamada KOAH ile ilgili olarak şu bilgilere yer verildi: KOAH (Kronik Obstüktif Akciğer Hastalığı), ilerleyici ve tam olarak geri dönüşümlü olmayan, buna karşılık önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığıdır. KOAH havayollarını daraltır, solunumu güçleştirir. Genellikle kronik bronşit ve amfizem zemininde gelişen KOAH’da hastalar, öksürük ve balgamdan kısa mesafeli yürüyüşte bile oluşan nefes darlığına kadar değişik şikayetlere sahiptirler. KOAH için en önemli risk faktörü sigara içimidir. Pipo, puro ve birçok ülkede yaygın olan tütün tüketiminin diğer yolları da risk faktörüdür. Sigaraya pasif maruziyet de solunumsal semptomlara ve KOAH gelişimine katkıda bulunur. KOAH’nin diğer kanıtlanmış nedenleri; iş yeri ortamındaki tozlar ve kimyasal maddeler (buhar, iritan maddeler, dumanlar) ve iyi havalanmayan evlerde yemek pişirme ve ısınma amacıyla kullanılan organik yakıtların (odun, tezek vb) yol açtığı iç ortam hava kirliliğidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), organik yakıtların dumanlarına maruziyete bağlı olarak oluşan KOAH nedeniyle her yıl 400,000 kişinin öldüğünü tahmin etmektedir. Dış ortam hava kirliliğinin KOAH gelişimindeki özgül rolü henüz çok iyi bilinmemekle birlikte, akciğerlere inhale edilen partikül yüküne katkıda bulunduğuna inanılmaktadır. Erken çocukluk döneminde geçirilen solunumsal enfeksiyonlar, akciğer fonksiyonlarında azalma ve erişkin dönemde solunumsal semptomlardaki artma ile ilişkilidir.

halhsağlığı koahkonulueğitim Maden Kaymakamlığı madensağlıkeğitimi

Düzenleyen: Uğur Gürtürk

Bir Yorum Yazın