Elazığ’da Doğa Turizmi Çalıştayı Düzenlendi

  • Haberin Tarihi: 24 Aralık 2014
  • Bu haber 878 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Elazığ’da Doğa Turizmi Çalıştayı Düzenlendi

Elazığ’da, Sürdürülebilir Doğa Turizmi Master Planı Çalıştayı düzenlendi

Vali Ömer Faruk Koçak, Devlet Su İşleri (DSİ) 9. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonundaki çalıştayda, kentin gelişimi ve kalkınması açısından son derece önemli bir konuyu görüşmek üzere toplandıklarını belirterek, hazırlanan planın uzun bir çalışmanın sonucunda belirli bir olgunluğa ulaşmış olduğunu söyledi.

Master planına son şeklinin verilmesinin ardından bakanlığa sunularak yürürlüğe gireceğini ifade eden Koçak, şöyle konuştu:

“Hiç bir çalışma nihai plan değildir. Ne kadar üzerinde çalışsak mükemmele ulaşamayız. Dahi iyisi her zaman vardır. Biz ilimizin verdiği kararlar çerçevesinde yaptığımız master planının son değerlendirmesini de yaparak mükemmele yakın bir plana dönüştürme çabasıyla bu toplantıyı yapmış bulunuyoruz.. Bu toplantının sonucunda ortaya çıkacak plan hem tabiatın hem de diğer değerlerimizin korunması ve geliştirilmesiyle birlikte kalkınmayı da sağlayacak bir plan haline dönüştürülmesi amaçlanıyor.”

Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz ise Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun talimatları doğrultusunda Doğu Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünce tüm illerde Doğa Turizmi Master Planı hazırlandığını belirterek, yürütülen çalışmaların neticesinde Elazığ için bir taslak plan oluşturulduğunu belirtti.

Hazırlanan taslak planla ilgili eleştirileri ve önerileri de dikkate alarak diğer ilgili kurumlarla birlikte bugün son şeklini vereceklerini aktaran Deligöz, şunları kaydetti:

“Bu çalışmanın amacı Elazığ’da bulunan Hazar Gölü, Harput, Golan Kaplıcaları, Keban Baraj Gölü, mağaralar gibi doğa turizm yönünden çok zengin olan kaynak değerlerin envanterinin ve potansiyelinin tespiti ve gelecek 10 yıllık dönemde verimli olarak harekete geçirilmesi ve geliştirilmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesidir. Elazığ düzeyinde doğa turizmi ile ilişkili olabilecek çok geniş bir materyal ve bilgiyi içeren bu çalışma, doğa turizmi ile ilgili yapılacak yatırım ve planlama çalışmalarına temel verileri sağlayacak şekilde hazırlanmaya çalışılmıştır.”

Çalıştaya protokol üyeleri, kurum ve kuruluş yetkilileri katıldı.

Elazığ'da Sürdürülebilir Doğa Turizmi Master Planı Çalıştayı

aa logo

Bir Yorum Yazın