Prof. Atmaca Türk Tıp Tarihinin 28 Kişilik Listesinde

  • Haberin Tarihi: 23 Aralık 2014
  • Bu haber 2944 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Prof. Atmaca Türk Tıp Tarihinin 28 Kişilik Listesinde

F.Ü. Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murad Atmaca’dan büyük başarı


PROF. DR. MURAD ATMACA’NIN TÜRK TIP TARİHİNDE YER ALAN BÜYÜK BAŞARISI…

Web of Science (bilimsel çalışmaların yer aldığı veri tabanı) verilerine dayanarak Türk tıbbına ait 2013 Mayıs başına kadar olan 50 yıllık tarama sonucu dünya tıbbında da en kaliteli yayın ölçütü olan ≥72 atıf alan yayınlarda (h indeksine göre dünya literatüründe de en üst düzey yayın kabul edilmesini sağlayan eşik değer) başyazar olarak ikinin üstünde üst düzey makaleye sahip tıp bilim adamlarının değerlendirildiği geniş tıp literatür analizinde Prof. Dr. Murad ATMACA listeye girebilen ve aralarında bir kısmının şu an yaşamını kaybettiği çok değerli bilim adamlarının da yer aldığı 28 kişilik listeye girmeyi başardı. Bu başarıyla Prof. Dr. Murad ATMACA bu düzeyde mevcut üç üst düzey yayınıyla listeye girebilen üniversite ve eğitim hastanelerinin içerisinde Fırat Üniversitesi’nin yalnızca bu yayınlarla 20. sıraya yerleşmesini sağladı.

Konuyla ilgili bilgilerine başvurduğumuz ATMACA şunları söyledi: “Aslında ben de bir arkadaşın yayını psikiyatri e-mail grubunda duyurmasıyla fark ettim. Meslek grubumuzdan yüzlerce tebrik e-maili ve telefonu aldım. Yazı, uluslararası indekslere giren Ulusal Cerrahi Dergisi’nde son 50 yıllık Türk tıp literatürünü inceleyen bir analiz. Bu liste hazırlanırken başyazar olarak 72 ve üzerinde ikiden daha fazla atıf alan yazıları olan tıp bilim adamları esas alınmış. 72 atıf sayısının kriter olarak seçilmesi ise dünya tıp literatüründe de h indeksi dediğimiz indeksi en yüksek yayınlar olması. Aralarında şu anda hayatta olmayan değerli hocalarımızın da bulunduğu bu listeye girmek benim için onur verici. Bu başarıyı elde etmemde klinikte beraber çalıştığım tüm personel, hemşire, araştırma görevlisi arkadaşlar ve akademisyen arkadaşların, ailemin ve bana hep insanı tanımayı sağlayan hastalarımın rolünü unutmamam gerekir. Her zaman söylerim “bana 20 yıllık psikiyatristlik hayatınızı özetleseniz ne söylersiniz diye sorsanız tek cümlede şöyle özetlerim: Ruhsal açıdan baktığımda gördüm ki her insan ayrı bir hazinedir”. Ben bu hazineleri incelemeye ömrüm yettiğince devam edeceğim. Mensubu olmaktan gurur ve mutluluk duyduğum Fırat Üniversitesi’nin ismini bu vesileyle duyurmak ayrı bir kıvanç benim için. Bu bağlamda sayın Rektörümüz başta olmak üzere bu güzel çalışma ortamını sağlayanlara da teşekkürü borç bilirim”.

Murad ATMACA kimdir?

1971 yılında K. Maraş’ta doğdu. Üniversite öğrenimini Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1994’te tamamladı. 1999 yılında psikiyatri uzmanı oldu. 2004 yılında doçent ve 2009 yılında profesör ünvanını aldı. Halen Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında görev yapan Dr. Murad ATMACA, Türkiye Psikiyatri Derneği Elazığ Şube Yönetim Kurulu Başkanlığı da yapmaktadır. Beck Institute’den aldığı eğitim sonrası “American Academy of Cognitive Therapy” tarafından Bilişsel Davranışçı Terapist olarak diplomalandırılan ve mezuniyet sonrası Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimi veren sınırlı psikiyatri akademisyeninden biridir.

Dünya Sağlık Örgütü ICD-11 “OKB ve ilişkili bozuklular” Tanı Ölçütlerini Belirleme Kurulu’nun dünyadan katılan toplam 10 üyesinden birisi olup, 2015’te çıkacak ICD-11 için çalışmaları devam etmektedir. 120’si uluslararası indekslere giren 250’nin üstünde bilimsel makale ve yazısı bulunmaktadır. Evli ve 1 çocuk babasıdır. İngilizce, Fransızca ve İtalyanca bilmektedir.

muradatmaca

Bir Yorum Yazın