Toplumda İnsan Hakları

  • Yazının Tarihi: 20 Aralık 2014
  • Yazar: Mustafa Karşı
  • Bu yazı 1173 defa okundu.
  • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Toplumda İnsan Hakları

İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin ilk maddesin dede olduğu gibi Toplumda Bütün insanlarımız hür haysiyet ve hakları bakımından eşit doğarlar akıl ve vicdana sahiptirler ve birbirlerine karşı kardeşlik zihniyeti ile hareket etmelidirler.

İçinde yaşadığımız dünyada en ileri ve en kıymetli varlık olarak yaratılan insandır. Her bir insan dünyaya gelirken bir takım temel hak v hürriyetlere sahip olarak doğar. Irk, din, dil, ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin toplumda tüm insanların yararlanabileceği hakların bütününü insan hakları olarak adlandırılmaktadır.

Birleşmiş milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin kabul edilişinin 64. yıldönümündeyiz tarihin en önemli belgelerinden olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi insanın en öncelikli hakkı olan yaşama hakkının yanı sıra hukuki, siyasi ve sosyal hak ve hürriyetleri güvence altına alan yasal teminattır. Tüm insanlığın ortak değerleri üzerine kurulan bu beyanname ortaya koyduğu evrensel haklar sayesinde milyonlarca yaşam sürme niteliği taşır.

İnsan Hakları Evrensel Bildirisi aynı zamanda ulu önder M. Kemal Atatürk’ün önem verdiği bir bildiridir. M.K. ATATÜRK “Hak kutsaldır Hak ve Adaletin bulunmadığı bir yerde HÜRRİYET ve DEMOKRASİ vardır denemez.” diyerek İnsan Hakları Evrensel Bildirisine vurgu yapmıştır. Şanlı Türk Milleti Hak ve Hürriyete önem vermiştir ve her daim bunun için mücadele etmiştir ve yeri geldiğinde savaşarak canını vermekten bile çekinmemiştir.

İnsan Hakları tarih içerisindeki gelişimini özgürlük demokrasi eşitlik için yapılan mücadelelerle olgunlaşmıştır. İnsan Haklarının uygulanması her insanın amacı olmalıdır. Yazımı ulu önder M. Kemal Atatürk’ün bir sözü ile bitirmek istiyorum “İnsan Hakları uygar yaşamın temelidir, çağımızın en üst değeridir, güvencesinde demokrasidir.”

Bir Yorum Yazın