Kasım Ayı Asgari Geçim Endeksi Sonuçları Açıklandı

  • Haberin Tarihi: 10 Aralık 2014
  • Bu haber 1432 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Kasım Ayı Asgari Geçim Endeksi Sonuçları Açıklandı

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2014 Kasım ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı

2014 Kasım ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. Konuyla ilgili olarak Kamu Sen Elazığ İl Temsilcisi Kerim Eflatun bir açıklama yaptı. Eflatun yaptığı açıklamada;

“Kasım ayında tek kişinin yoksulluk sınırı 2.029,68 TL oldu. İnsanca bir hayat için gerekli en düşük gelir olarak tanımlanan dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 4.109,88 Lira olarak belirlendi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise 1.569,06 Lira olarak hesaplandı. Rakamlar geçtiğimiz yılla kıyaslandığında, 12 aylık verilere göre çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 190,29 lira; 4 kişilik ailenin asgari geçim haddi 432,24 lira; açlık sınırı ise 153,84 lira yükseldi.

Son bir yıl içinde yoksulluk sınırındaki artış %10,3; açlık sınırındaki artış %10,9; 4 kişilik ailenin asgari geçim haddindeki artış ise %11,8’i buldu. Buna göre vatandaşın cebine yansıyan gerçek enflasyon çift haneli rakamlara ulaştı. 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması toplamı 945,39 TL oldu. Bu durumda ortalama 2.185,3 lira maaş alan bir memur, maaşının %43,26’sını yalnızca ailesinin gıda harcamaları için ayırmış oldu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde bulunan kira gideri ise ortalama maaşının %28,28’ini götürdü.

Böylece bir memur, ortalama maaşının %71,5’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının % 28,5’i kaldı. Başka bir ifade ile memur ailesinin bir aylık ulaşım, ısınma, haberleşme, temizlik gıda gibi zorunlu ihtiyaçları için elinde 622,81 lira kaldı. Artan enflasyon memur maaşlarına ek zam yapılmasının zaruri hale getirmiştir. Ortalama maaş alan bir memurun maaşının yüzde 70’den fazlasının sadece yeme içme ve kiraya gitmektedir, kalan maaş ile çalışanların nasıl geçineceğini yetkililere sormak lazım.

2013 yılında yapılan toplu sözleşme rezaleti kamu çalışanlarını zor durumda bıraktı. Bu gerçeği görmezden gelenler, ek zam talebimize de gözlerini kapatmakta, başlarını kuma gömerek kaçacaklarını sanmaktadırlar. Oysa gerçekler gün gibi ortadadır. Vatandaşın cebine yansıyan, mutfak enflasyonu resmi verilere göre %10’u aşmış durumdadır. Menfaatleri uğruna kamu çalışanlarını bir kalemde satanlar, hala yaptıkları tarihi toplu sözleşme rezaletini savunuyorlar. Kamu çalışanları ise ayın sonunu nasıl getireceğini kara kara düşünmeye devam ediyor. Maaşının yüzde 70’inden fazlasını yalnızca gıda ve kiraya ayıran çalışanlarımız, diğer ihtiyaçlarının hangi birine yetişeceğini bilemiyor. Zorunlu ihtiyaçları için kredi çekmek zorunda kalan kamu çalışanları borç batağında yüzüyor. Enflasyon mağduru kamu çalışanları, kendisini bu duruma düşürenlerden günü geldiğinde hesap sormalıdır” şeklinde ifadelerde bulundu.

Düzenleyen: Uğur Gürtürk

Bir Yorum Yazın