Cebimizdeki Kırmızı Kart: Hayır

 • Yazının Tarihi: 9 Aralık 2014
 • Yazar: Filiz Kılıç Sağlam
 • Bu yazı 1735 defa okundu.
 • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

Cebimizdeki Kırmızı Kart: Hayır

Hayır diyebilmek çok zor, zor olduğu kadar da güzel bir şey aslında. Neden hayır demek zordur, neden evet diyecekken mecburen hayır deriz? Hayır dersek karşımızdaki kırılabilir, belki de bizim için çok değerli biri bile olsa onu kaybedebiliriz, yalnız kalabiliriz, mükemmel görüntümüz bozulabilir, dışlanabiliriz, onay görmeyebiliriz, bize de hayır diyen çok olabilir, sonradan pişman olabiliriz…

Peki bu kadar zor olan hayır demek nedir? Sapasağlam ayaklarımızın üzerinde durduğumuzun kanıtıdır. Kendimize saygının büyük güçlü bir vurgusudur. Kendimize güvenin ışıklı tabelasıdır. Kendimiz olabilmek için bize uymayana bir cevaptır. Bizi yoldan çıkarmak isteyene kapılarımızı kapatmaktır. Karşımızdakini tanıyıp ayağımızı denk almaktır. Şeytana pabucunu ters giydirenin beklemediği bir hitaptır. Bir kereden bir şey olmaz sözüne gösterilen kırmızı bir karttır. İyi olmayana bir çizgi çekebilmektir.İçimizdeki derinliklere kök salmaktır kendimize varmaktır. Ters yola sapmamız için uğraşanı kendi yolunda bırakıp U dönüşü yapmaktır. Nelere hayır demeliyiz?

Hayatımıza bizden başka birinin hakim olmasına, kötü alışkanlıklara ve bunlara ulaşmamızı sağlayan kişilere, cinsel istismara, kötü arkadaşlıklara, yanlış ortamlara, bizim vaktimizi kıymadan harcamaya çalışanlara, bizim hedeflerimize ulaşmamızı engelleyecek anlık telaşlara, bizi utandıracak olaylara, sonradan bir çok problem yaşayarak stres altında bırakacak konulara, bize ve çevremize okulumuza vatanımıza milletimize zarar verebilecek her davranışa, adaletsizliğe, insanlık dışı yaşanan her şeye… Bu ve benzeri bir çok konuda doğru zamanda, makul ve mantıklı bir şekilde, hayır diyebilme becerimizi geliştirip, saygınlığımızın zirvesine ulaşmalıyız. Hayır diyebilmek her zaman herkesle iyi olma çabalarımıza vurulan bir darbe gibi gözükse de bu darbenin baharda toprağı güneşle buluşturmaya çalışan bir kürek kadar yararlı olduğunu unutmamalıyız.

Nasıl hayır demeliyiz?(hayır ve arkadaşları) Bu iş beni ileride çok uğraştırır, başımın belaya girmesini istemiyorum. Bunu tercih etmiyorum, seni yardımcı olabilecek birine yönlendireceğim. Bunun uygun olmadığını düşünüyorum. Bu benim sorumluluğumda olan bir konu değil.

Programım dolu, önceden ayarladığım için değiştiremem. Ailemin bu konuya güzel bakacağını sanmıyorum. İşim var, meşgulüm…

Evet hayır demeyi önemini neden hayır diyemediğimizi anlattık. Hadi ama bırakalım artık evetlerle başkalarının parmağında oyuncak olmayı. Geçelim hayatımızın direksiyonuna rahatça yerleşip yönümüzü biz ve bizim için değerli insanlarla belirleyelim, yaşamın bize verilmiş bir armağan olduğunu hatırlayarak kendimiz yolumuzu çizelim. Hadi yolunuz bahtınız açık olsun dileklerimle…

Bu yazıya 10 Yorum Yapıldı.

 • Meltem
  9 Aralık 2014 22:53

  Yüreğine ve kalemine sağlık arkadaşım. Nice güzel yazilarini okumak dileğiyle.

 • Serdal
  10 Aralık 2014 00:43

  Yazıların devamını bekliyoruz. Hayırlı olsun

 • Salime
  10 Aralık 2014 00:46

  Çok güzel yüreğine sağlık .Senin de köşe yazarlığın hayırlı olsun güzel insan.

 • Gülçin
  10 Aralık 2014 23:59

  Hayırlı olsun başarılarının devamını diliyorum

 • YELİZ
  18 Aralık 2014 18:42

  Bana ve bir çok kişiye, önce akıl sonra ilham kaynağı olabilecek kadar güzel fikirlerini ve yazılarını paylaşmana çok sevindim.devamını bekliyoruz.

 • hülya
  18 Aralık 2014 19:47

  Hayırlı olsun canım benim yolun açık olsun çok güzel bir konu başarılar dilyorum

 • REŞİT
  18 Aralık 2014 20:35

  KIZIM YOLUN ACIK OLSUN BAŞLANGIÇ GÜZEL

 • Teymen
  18 Aralık 2014 21:18

  HAYIR’ lı başlangıç yazısı ile girmiş olduğun bu yolda nice başarılar diliyorum.

 • HAMİ
  19 Aralık 2014 08:40

  Filiz Hanım etkileyici bir yazı olmuş Yazıların devamını bekleriz İnşallah..Başarılar.

 • akın
  25 Ocak 2015 22:33

  keşke bende hayır diye bilsem.. Diyemiyorum başıma bazen olmadık işler açıyorum. işim olmayan şeyleri bile Allah rızası için yapıyorum. karşımdakine yok diyemiyorum. Değil kırmızı kart sarı kart bile bende yok.. benim şimdi cebimdeki kart ne diye soracaksanız. sanırım ne kımızı ne sarı.. Yeşil olabilir :))

Bir Yorum Yazın