Satmadan Önce Bunları Mutlaka Yapın!

  • Haberin Tarihi: 26 Kasım 2014
  • Bu haber 1196 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Satmadan Önce Bunları Mutlaka Yapın!

Satmadan önce android cihazına yapacağınız sıfırlama verilerinizi silmeyebilir

Gelişen teknolojiyle birlikte tablet ve telefon fiyatlarının gün geçtikçe ucuzlaması bizi elimizdeki cihazları yenileme konusunda teşvik ediyor.Gün geçtikçe ortaya çıkan yeni teknolojiler meraklılarını da peşinden sürüklemeye devam ediyor. Teknoloji meraklıları piyasaya sürülen en yeni aletleri almak için adeta yarışıyorlar. Bununla beraber herkes yenilerini almadan önce eskiyen teknolojik cihazlarını bu arada elden çıkarmaya çalışıyor. Eski cihazlarını satmak isteyenler için;

ÖNEMLİ UYARI

Cihazlarınızı satmadan önce bilgileri silme konusunda uzmanlar, bu verilerin geri getirilmemek üzere silinmesi gerektiğini vurguluyorlar. Çünkü silme işlemini gerçekleştirirken bazı telefonlar, dosyalarınız yerine sadece dosya sistemini temizlediğinden dolayı bazı hackleme veya veri kurtarma araçları, fotoğraflarınızı ve fazlasını geri getirebilir. Bu da bilgilerinizin, özel dosyalarınızın kötü niyetli kişilerin eline geçmesine neden olacaktır.

VERİLERİ KALICI OLARAK SİLMEK İÇİN NE YAPMALI?

Bunun için ek bir araç kullanmanıza gerek yok. Android’de Ayarlar > Güvenlik altında bulunan şifreleme seçeneğini kullanarak tüm cihazınızı şifreleyin. Bu seçenek, farklı markalı telefon ve cihazlarda farklı menülerde bulunabiliyor. Şifreleme için kullandığınız PIN kodu ekarn kilidinden farklı olup parolayı sakın unutmayın. Şifreleme işleminden sonra Yedekleme ve sıfırlama menüsü altından fabrika ayarlarına döndür seçeneğini kullanarak telefonunuzu veya tabletinizi sıfırlayın. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra artık verilerinizin yabancılar tarafından kurtarılamayacağından emin olabilirsiniz.

BU DURUM APPLE’DA FARKLI

iPhone ve iPad’lerde donanımsal şifreleme kullanıldığından, böyle bir önlem almanıza gerek yok.

(haber7)

Bir Yorum Yazın