Elazığ’da İlk Kez Yapıldı

  • Haberin Tarihi: 25 Kasım 2014
  • Bu haber 3167 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Elazığ’da İlk Kez Yapıldı

Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde ilk defa yapılan Böbrek nakli başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi tarafından, 44 yaşındaki Saray Mengüç’ün böbreği, 2 yıldır böbrek yetmezliği olan 23 yaşındaki oğlu Ergün Mengüç’e nakledildi. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim üyeleri Doç. Dr. Cüneyt Kırkıl ve Prof. Dr. Erhan Aygen gözetimindeki ameliyata, Fırat Üniversitesi’nden Doç. Dr. Koray Karabulut, Doç. Dr. Mustafa Girgin, Yrd. Doç. Dr. İsmail Demirel, Prof. Dr. Ayhan Doğukan, Yrd. Doç. Dr. Ramazan Ulu ile Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Öğretim üyeleri Prof. Dr. Gökhan Moray, Prof. Dr. Sedat Yıldırım, Uzm. Dr. Mahir Kırnap ve Uzm. Dr. Hatice Ebru Ayvazoğlu katıldı.

Fırat Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Cüneyt Kırkıl, Elazığ’da ilk defa canlı vericili ilk Böbrek naklini gerçekleştirdiklerini belirterek, ameliyatın başarılı geçmesinin kendilerini gururlandırdığını söyledi. Doç. Dr. Kırkıl, “Organ nakillerindeki temel problem canlı vericili nakillere bağımlı olmamızdır. Çünkü kadavra nakil oranı ülkemizde çok düşüktür. Bu durumda hastalara organ bağışı yapanlar birinci derece yakınları olmaktadır. doğrudan seven kişiler yani anneleri, babaları, kardeşleri daha çok verici adayı oluyorlar. Hastamızın da vericisi annesi. Kendisine teşekkür ediyorum. Canından bir parça verdi. Hastamızın da ameliyatı gayet başarılı geçti. Ameliyat sırasında bizlere destek veren Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Transplantasyon ekibine teşekkür ediyorum” dedi. Ameliyata katılan Prof. Dr. Erhan Aygen ise, başarılı geçen ilk böbrek naklinin şehrimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diledi.

Prof. Dr. Aygen, “ Hastamız gayet iyi. Annesi kendi oğluna ikinci defa can verdi. Bu hastanemiz için bir başlangıç. Bunun devamını diliyoruz. Amacımız Elazığ’a ve bölge insanına kaliteli hizmet vermek. Bölgemizin eksiği organ nakliydi. Canlıdan yapılan ilk organ naklini gerçekleştirmiş olduk. Hastanemizin imkânları bu iş için uygun hale getirildi. Çeşitli eğitimler aldık. Bize her türlü desteği sağlayan Üniversitemiz ve Hastanemiz yöneticilerine teşekkür ediyorum” dedi. Oğluna böbreğini veren 44 yaşındaki Saray Mengüç ise, oğluna böbreğini verdiği için mutlu olduğunu belirterek, Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne teşekkür etti. Böbrek nakli olan Ergün Mengüç ise, 2 yıldır böbrek hastalığı olduğunu belirterek, Annesi’nin böbreğini kendisine verdiğini söyledi. Durumunun çok iyi olduğunu hatırlatan Mengüç, ameliyatta emeği geçen Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne teşekkür etti.

fıratüniversitesiböbreknakli2

fıratüniversitesiböbreknakli3

Ergün Mengüç’ün babası Coşkun Mengüç de, oğlunun böbrek rahatsızlığının 2 yıldır devam ettiğini ifade ederek, “ Konu ile ilgili Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne başvurduk. Oğlumun ameliyatı başarılı geçti. Oğlumun durumu düzeldiği için mutluyum, huzurluyum. Fırat Üniversitesi Hastanesi hocalarına ve çalışanlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi. Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. M. Said Berilgen de konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Elazığ’da ilk böbrek naklini gerçekleştirdikleri için mutlu olduklarını belirterek, “Hastamız gayet iyi ve sağlıklı bir durumda. Bu işte emeği geçen tüm hocalarımıza ve Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi’nden bize destek olan ekibe çok teşekkür ediyorum” dedi.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Fırat Üniversitesi Hastanesi olarak Elazığ’ın ilk böbrek naklini yapmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Düzenleyen: Uğur Gürtürk

Bir Yorum Yazın