Türkiye’nin 3. Büyük Laboratuvarı Fırat Üniversitesi’nde Açıldı

  • Haberin Tarihi: 20 Kasım 2014
  • Bu haber 2475 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Türkiye’nin 3. Büyük Laboratuvarı Fırat Üniversitesi’nde Açıldı

Mekatronik-Robotik ve Endüstriyel Otomasyon Laboratuvarı’nın açılışı bugün yapıldı

  Mühendislik Fakülteleri arasında Türkiye altıncılığına kadar yükselme başarısı gösteren ve mühendislik alanında ülkenin önde gelen fakültelerinden biri olan Fırat Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü robot ve inovasyon yarışması gerçekleştirdi. Yine Türkiye’de şuana kadar sadece iki üniversitede bulunan Mekatronik-Robotik ve Endüstriyel Otomasyon Laboratuarı’nın açılışı da bugün yapılırken, açılışa Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Kutbeddin Demirdağ ve İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Mehmet Karaca da katıldı.

İTÜ REKTÖRÜ PROF. DR KARACA FIRAT ÜNİVERSİTESİ’NDE

Fırat Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi’nde yapılan robot yarışması öncesi Mekatronik-Robotik ve Endüstriyel Otomasyon laboratuarının açılışını yapan Rektörler Prof. Dr Demirdağ ve Prof. Dr Karaca, daha önce Sabancı Üniversitesi’yle İstanbul Teknik Üniversitesi’nde bulunan ve bu yıl Fırat Üniversitesi’nde kazandırılan Mekatronik-Robotik ve Endüstriyel Otomasyon laboratuarı hakkında Makine Mühendisliği Öğretim Üyelerinden bilgiler aldı.

30 PROJE YARIŞTI

Robotürk 2014 robot yarışması kapsamında açılan projeleri de inceleyen ikili, özellikle Fırat Üniversitesi Öğretim Üyeleri ve Öğrencileri tarafından geliştirilen ve birçok sektörde kullanılan altı serbestlik dereceli robot kola büyük ilgi gösterdi. 30 proje yarışmada hünerlerini sergilerken, dereceye giren ilk üç projeye Fırat Üniversitesi Rektörlüğü tarafından çeşitli hediyeler takdim edileceği öğrenildi.

AMERİKA’DAKİ DOKTOR TÜRKİYE’YE GELMEDEN AMELİYATINI YAPABİLİYOR

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ve kendisinin başkanlığında bir çalışma grubunun altı serbestlik dereceli robot kolunun yazılımını gerçekleştirdiğini belirten Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr Servet Soygüder bu robotun “Cerrahi operasyonların yanı sıra, tarım, madencilik, taşımacılık, otomotiv sektörü ve montaj işleriyle, kaynak sektöründe kullanıldığını kaydetti.

“Altı serbestlik dereceli robot kolu sayesinde Amerika da bulunan bir doktorun ameliyatını bulunduğu yerden çok hızlı bir şekilde yapabileceğini vurgulayan Doç Dr. Soygüder, Türkiye’de son zamanlarda madencilik sektöründe birçok üzücü olayın yaşandığını ve bu alanda kayıpların önüne geçmek adına da, robotların madencilik sektöründe kullanılabileceğini belirtti.

TÜRKİYENİN 3.BÜYÜK MEKATRONİK-ROBOTİK VE ENDÜSTRİYEL LABORATUVARI AÇILDI

Açılışı yapılan Mekatronik-Robotik ve Endüstriyel Otomasyonun laboratuarı’nın da son derece önemli bir gelişme olduğunu ifade eden Doç Dr Soygüder, bu laboratuarın Türkiye de daha önce Sabancı ve İstanbul Teknik Üniversitesinde bulunduğunu, bugün Fırat Üniversitesinde faaliyetlerine açılışı yapılan Mekatronik-Robotik ve Endüstriyel Otomasyonun laboratuarıyla bundan sonraki günlerde daha başarılı çalışmalara imza atacaklarını kaydetti.
Doç Dr. Servet Soygüder açıklamasında son olarak bu önemli laboratuarı üniversiteye kazandıran Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Kutbeddin Demirdağ’a, ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr Hasan Alli’ye teşekkür etti.

fıratrobotyarışması

fıratrobotyarışması2

fıratrobotyarışması3

Düzenleyen: Uğur Gürtürk

Bir Yorum Yazın