KETEM’in Ekim Ayı Faliyetleri

  • Haberin Tarihi: 5 Kasım 2014
  • Bu haber 1644 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
KETEM’in Ekim Ayı Faliyetleri

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü, Merkez Toplum Sağlığı Merkezi KETEM Biriminin (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) faaliyetleri hakkında açıklama yapıldı

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Birimi tarafından yapılan açıklamada KETEM Birimi’nin Elazığ ve çevre illerde yaşayan ve kanser taraması yaptırmak isteyen tüm vatandaşlara ücretsiz hizmet sunduğu belirtildi.

Basın ve Halkla İlişkiler Birimi Ekim ayı içerinde yapılan faaliyetler ile ilgili olarak: “Kovancılar İlçe Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli Hemşire Mihriban Bilen tarafından organize edilen 22 bayan, Abdullahpaşa Aile Sağlığı Merkezi bölgesinde 9 bayan, Doğukent Aile Sağlığı Merkezi bölgesinde 7 bayan, Yazıkonak Aile Sağlığı Merkezi Bölgesinde 18 bayan, Ataşehir Aile Sağlığı Merkezi Bölgesinde 10 bayan ilgili Aile Sağlığı Merkezlerinde toplanarak kanser taramasına katıldı. Aile Sağlığı Merkezlerine giden KETEM görevlileri taramaya katılan bayanlardan rahim ağzı kanserinin erken teşhisinin yapılmasını sağlayan “Human Papilloma Virüs” (HPV) testi için örnek aldı. Daha sonra Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün araçları ile KETEM Birimine götürülen bayanlara meme kanserinin erken teşhisini sağlayan “Kendi Kendine Meme Muayenesi” eğitimi verilerek 30-65 yaş aralığında olan bayanlara mamografi çekimi yapıldı. 50-70 Yaş aralığındaki bayanlara ayrıca kalınbağırsak kanseri taraması için “Gaitada Gizli Kan” (GGK) taraması da yapıldı.

Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı Halk Sağlığı Laboratuvarında çalışan 8 bayana KETEM Birimi çalışanı Tıbbi Teknolog Hüsniye Köprücüoğulları tarafından KETEM, Meme kanseri taraması, HPV taraması, rahim ağzı kanseri ve kalınbağırsak kanseri ile ilgili eğitim verildi. Ekim ayı içerisinde Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafından düzenlenen bir kursta 44 bayana KETEM Birimi hekimi Dr. Funda Kaya tarafından “Meme Kanseri ve Kendi Kendine Meme Muayenesi” konularında eğitim düzenlendi.

16 Ekim ve 22 Ekim tarihlerinde iki kez Tunceli ili Çemişgezek ilçesinden hemşire nezaretinde Elazığ KETEM Birimine gelen 41 bayana Kendi Kendine Meme Muayenesi ve meme kanseri hakkında bilgilendirme eğitimi verildi. 32 kişinin meme kanseri taraması için mamografileri çekildi. 30 kişiden Rahim ağzı Kanseri Taraması amacı ile HPV örneği alındı, 18 kişiden de kalınbağırsak kanseri taraması için GGK örneği alındı.

Yine Ekim ayı içerisinde Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde staj yapan Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik bölümü öğrencilerinden oluşan 51 kişilik gruba meme kanseri ve Kendi Kendine Meme Muayenesi eğitimi verildi.” şeklinde açıklamada bulundu.

ketem2

ketem3

ketem4

ketem5

Düzenleyen: Uğur Gürtürk

Bir Yorum Yazın