F.Ü Su Ürünleri Fakültesi’nde Panel

  • Haberin Tarihi: 3 Kasım 2014
  • Bu haber 1927 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
F.Ü Su Ürünleri Fakültesi’nde Panel

“Türkiye’de Su Ürünleri Yetiştiriciliğinin Mevcut Durumu ve Elazığ’daki Su Ürünleri Üretiminin Önemi” konulu panel gerçekleşti

Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, JICA Derneği ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından ortaklaşa düzenlenen “Türkiye’de Su Ürünleri Yetiştiriciliğinin Mevcut Durumu ve Elazığ’daki Su Ürünleri Üretiminin Önemi” konulu panel, sektör temsilcilerinin de yoğun katılımı ile yapıldı.

Su Ürünleri Fakültesi Konferans Salonu’nda yapılan panele, Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, JICA Türkiye Ofisi Başkanı Mayumi Endoh, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müşaviri Vahdettin Kürüm, JICA Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Hasan Hüseyin Atar, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ali Kılıç, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dursun Şen, Öğretim üyeleri, öğrenciler ile sektör temsilcileri katıldı.

Panel öncesi bir konuşma yapan Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dursun Şen, Elazığ’ın balıkçılık sektörünün kalkınması ve Türkiye’de üçüncü sırada bir üretim gerçekleştirmesinin tesadüf olmadığını belirtti. JICA Türkiye Ofisi Başkanı Mayumi Endoh ise, Fırat Üniversitesi’nde böylesi önemli bir konuda düzenlenen panele katılmaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, Rektör Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ’a teşekkür etti. Bu panelin özellikle Türkiye için önemli olduğunu vurgulayan Endoh, Türkiye’nin üç tarafının sularla çevrili bir ülke olmasının ve Elazığ’da Keban Barajı’nın bulunmasının bu panelin önemini daha da arttırdığını kaydetti.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ali Kılıç da, ülkemizdeki su ürünleri potansiyelinin son on yılda yapılan destekler neticesinde ivme kazandığını söyledi. Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Su Ürünleri Fakültesinin 1982 yılından beri Üniversite bünyesinde faaliyet gösterdiğini, eğitim ve öğretim yanında Fakültenin Elazığ Su Ürünleri Sektörüne önemli katkılarda bulunduğunu söyledi.
IMG_8197
Prof. Dr. Demirdağ, “Üniversitemiz yürütücülüğünde 2000 yılında gerçekleştirilmiş olan 1. Elazığ Ekonomik Kurultay sonuçları Elazığ Su Ürünleri Sektörü’nün kalkınma sürecine büyük katkı sağlamış olup, 2007 yılında gerçekleştirilen Elazığ Buluşuyor çalışması da bu kalkınmayı hızlandırmıştır. Şu anda çeşitli kurumların katılımıyla gerçekleştirilen Kalkınma Kurultayı çalışmalarında Su Ürünleri Sektörü Elazığ’da yatırım yapılabilecek ilk 3 sektörden birisi olmuş ve buna bağlı olarak proje ve eylem planları hazırlanmaya başlanmıştır. Yine, TÜBİTAK tarafından desteklenen, Üniversitemizin yürütücülüğünde devam etmekte olan Elazığ İl Yenilik Platformu Projesi kapsamında da Su Ürünleri Sektöründe kalkınmayı daha da hızlandırmak amacıyla yenilikçi proje düşüncelerin geliştirilmesi hedeflenmektedir” dedi.

Panelde son olarak konuşan Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak ise, yakın zamanda gerçekleştirilen Elazığ Kalkınma Kurultayı’nın birinci safhasında Elazığ’ın gelişmesi için önemli olan sektörlerden birinin su ürünleri sektörünün olduğunu ifade ederek, Elazığ’da su ürünleri sektörünün öne çıkmasının tesadüf olmadığını söyledi.

Konuşmaların ardında düzenlenen panelde, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müşaviri Vahdettin Kürüm, JICA Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Hasan Hüseyin Atar, Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Naim Sağlam ile Doç. Dr. Emin Özdamar, Türkiye’de Su Ürünleri Yetiştiriciliğinin Mevcut Durumu ve Elazığ’daki Su Ürünleri Üretiminin geldiği noktalar konusunda panele katılanlara çeşitli bilgiler verdiler.

Panel sonunda Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak ile Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ tarafından JICA Türkiye Ofisi Başkanı Mayumi Endoh, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müşaviri Vahdettin Kürüm, JICA Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Hasan Hüseyin Atar ile Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ali Kılıç’a plaket takdim edildi.
IMG_8203

Düzenleyen: Uğur Gürtürk

Bir Yorum Yazın