Ağız ve Diş Sağlığı Flor Uygulama Eğitimi

  • Haberin Tarihi: 1 Kasım 2014
  • Bu haber 1595 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Ağız ve Diş Sağlığı Flor Uygulama Eğitimi

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Flor Uygulama Eğitimi

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplum Sağlığı Hizmetleri Şubesi tarafından organize edilen “Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Flor Uygulama Eğitimi” 30 Ekim 2014 tarihinde Elazığ Öğretmenevi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Basın ve Halkla İlişkiler Biriminden yapılan açıklamada: “Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün görevleri arasında bulunan koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin bir parçası olan flor jel ve flor vernik uygulamalarının daha etkin ve daha sağlıklı bir şekilde okullarda uygulanabilmesi için eğitim toplantısı gerçekleştirildi. Eğitim 4 oturumda gerçekleştirilerek uygulamanın yapılacağı tüm okullardaki anasınıfı, 1. ve 2. sınıf öğretmenlerimizin ve uygulamaları gerçekleştirecek olan Fırat Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu Hemşirelik Bölümü 3. sınıf öğrencilerimizin katılımı sağlanarak ağız ve diş sağlığı, flor jel ve flor vernik uygulamaları hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmaları sağlandı. Bu programı yürüten diş hekimlerimiz Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitimlere katıldılar. Flor jel ve flor vernik uygulamaları konularında gerekli bilgi ve deneyime sahipler.

Geçtiğimiz şubat ayında ilimizde başlattığımız “Fırçalar Çantada, Dişler Yolunda” projesi kapsamında hedeflenen 8114 öğrenciden 5921’ine 2 defa flor jel uygulaması yapıldı. 2014-2015 Eğitim ve öğretim yılı içerisinde ise bu projenin devamı olarak 1.ve 2. sınıfları kapsayacak şekilde yaklaşık 13.000 öğrenciye 4 defa flor jel uygulaması yapılması planlandı.

Sağlık Bakanlığı’nın ilk 5 önceliğinden bir tanesi koruyucu ağız ve diş sağlığı uygulamalarıdır. Flor jel ve flor vernik koruyucu ağız ve diş sağlığı uygulamaları içerisindeki en önemli uygulamalardan bir tanesidir. Ağız ve diş sağlığı taramaları ile flor jel uygulamasını daha önceki yıllarda Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak uyguluyor ve tedaviye ihtiyacı olan çocuklar ile ilgili gerekli bildirimler yapılıyordu. Bu yıl Sağlık Bakanlığı’nın koruyucu uygulamalar içerisine aldığı 60 ay üzeri ana sınıf öğrencilerine flor vernik uygulamasına da başlıyoruz. Bu sebeple düzenlenen eğitime ana sınıfı öğretmenlerimiz de katıldı. Flor vernik uygulamasında hedefimiz yaklaşık 3.000 öğrenci olarak belirlendi. Flor vernik uygulaması ana sınıfı öğrencilerine yıl içerisinde 2 defa yapılacak. Uygulama için diş hekimlerimiz öğrencilere önce dişlerini fırçalatılacak, daha sonra Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen tarama seti ile ağız ve diş sağlığı taramasını yapacaklar. Tarama sonrasında da flor vernik uygulamasını yapacaklar. Bu öğrencilerimiz gelecek yıl 1. sınıf öğrencisi olduklarında da flor jel uygulaması yapılarak ağız ve diş sağlığı ile diş çürükleri konusunda etkin bir korumaya kavuşmuş olacaklar.

Sağlık Bakanlığı’nın bir uygulaması olarak ilimizdeki tüm ilkokullarda eğitim ve öğretim gören 40.000 ilkokul öğrencisine diş fırçası ve diş macunu dağıtımını da en kısa sürede gerçekleştirerek çocuklarımızda ağız ve diş sağlığının korunması ve diş çürükleri ile savaşta farkındalığın arttırılması sağlanacaktır. Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında ilkokullarımızda sağlık taramalarını da gerçekleştiriyoruz. Öğretmen ve velilerimizin de bu konuya dikkatini çekmek istiyoruz. Yapılan sağlık taramaları sonucunda hekime yönlendirilen çocukların mutlaka muayeneye götürülmesi gerekiyor. Yapılan taramalar çocuklarımızın sağlığının korunması ve olası sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması açısından son derece önemli olduğunu unutmayalım.” ifadelerine yer verildi.

Düzenleyen: Uğur Gürtürk

Bir Yorum Yazın