KETEM Etkinliklerine Devam Ediyor

  • Haberin Tarihi: 22 Ekim 2014
  • Bu haber 1440 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
KETEM Etkinliklerine Devam Ediyor

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Birimi, Merkez Toplum Sağlık Merkezi KETEM Birimi’nin yaptığı faaliyetler ve kanser konusunda bilgiler verdi

Yapılan açıklamada: “Geçtiğimiz günlerde ilimize bağlı Akçakiraz Beldesinde 107 ve 108 nolu Aile Hekimliği bölgesine, Bahçekapı köyünde 106 nolu Aile Hekimliği bölgesine ve Sivrice ilçesi 1 ve 2 nolu Aile Hekimliği bölgesine gidilerek toplanan bayanlardan Rahim Ağzı Kanseri Taraması amacı ile HPV örneği alındı. Meme Kanseri taramalarının yapılması amacı ile araçla KETEM’e getirilerek mamografileri çekildi. Taramaya katılan bayanlara Kendi Kendine Meme Muayenesi Eğitimi verildi.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında kanser hastalıklarında erken teşhisin önemine değinilerek şu bilgilere yer verildi: Kelime anlamı olarak kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü urlara denir. Genel anlamda ise kanser vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan hastalık grubudur. Çok çeşitli kanser tipleri olmasına rağmen, hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile başlar. Tedavi edilmez ise ciddi rahatsızlıklara, hatta ölüme dahi neden olabilir.

NORMAL BİR HÜCRE NASIL KANSERE DÖNÜŞÜR?

Bütün kanser tipleri vücudun temel yaşam ünitesi olan hücrelerimizden gelişirler. Vücudumuzdaki kas ve sinir hücreleri hariç diğer sağlıklı hücreler bölünebilme yeteneğine sahiptirler. Ölen hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların onarılması hücrelerin bu yetenekleri sayesinde gerçekleşir. Yaşamın ilk yıllarında hücreler daha hızlı bölünürken, erişkin yaşlarda bu hız yavaşlar. Hücrelerin bu yetenekleri sınırlıdır, sonsuz bölünemezler. Her hücrenin hayatı boyunca belirli bir sayıda bölünme yeteneğine sahiptir. Sağlıklı bir hücre ne kadar bölüneceğini bilir. Sağlıklı hücreler görevlerini tamamladıklarında da ölürler. Buna apoptosis yani hücrenin programlı ölümü denir. Normalde vücudun sağlıklı ve düzgün çalışması için hücrelerin büyümesi, bölünmesi ve daha çok hücre üretmesine gereksinim vardır. Bazen buna rağmen süreç doğru yoldan sapar, yeni hücrelere gerek olmadan hücreler bölünmeye başlarlar. Bilincini kaybetmiş kanser hücreleri, kontrolsüz bölünmeye devam eder ve çoğalırlar. Fazla hücrelerin kütleleri bir büyüklük veya tümör oluştururlar.
ketem

Tümörler iyi huylu veya kötü huylu olabilirler. İyi huylu tümörler kanser değildir. Bunlar sıklıkla alınırlar ve çoğu zaman tekrarlamazlar. İyi huylu tümörlerdeki hücreler vücudun diğer taraflarına yayılmazlar. En önemlisi iyi huylu tümörler nadiren hayatı tehdit ederler. Kötü huylu tümörler kanserdir. Kötü huylu tümörlerdeki hücreler anormaldirler ve kontrolsüz ve düzensiz bölünürler. Bu tümörler normal dokuları sıkıştırabilirler, içine sızabilirler ya da tahrip edebilirler. Eğer kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılırsa, kan ya da lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine gidebilirler. Gittikleri yerlerde tümör kolonileri oluşturur ve büyümeye devam ederler. Kanserin bu şekilde vücudun diğer bölgelerine yayılması olayına metastaz adı verilir.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı tarafınca ülke genelinde yapılan taramaların istatistik ve analizleri yapılmaktadır. Yapılan analizlere göre, yurt geneli taramaların 2012 yılı ile kıyaslandığında, 2013 yılında; Meme kanseri taramaları yurt genelinde %9 artış göstererek bir milyon yediyüzbine; Rahim ağzı kanser taramaları da %23 oranında artarak yaklaşık iki buçuk milyon olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu rakamlar ile Türkiye’de 2013 yılı içerisinde kanser tarama sayılarında tarihi rekora ulaşılmış ve yıllık hedef nüfusun önemli bir kısmının taramaları tamamlanmıştır. Ekim 2013 tarihinde 81 ilde başlatılan kolorektal kanser taramalarına da vatandaşlarımız tarafınca kısa sürede yoğun ilgi gösterilmiş ve beş yüz binin üzerinde vatandaşımıza kolon kanseri taraması yapılmıştır.

KETEM’lerde yapılan kanser taramaları da 2012 yılı ile kıyaslandığında; Mamografi sayısı %63 artış ile iki yüz kırk bine, Smear sayısı ise %40 artış ile üç yüz bine yükselerek bir rekor kırmıştır. KETEM’lerde yapılan taramalarda binlerce kanser ve kanser öncüsü lezyon teşhis edilmiş, bu olguların meme kanserinde %75’i, serviks kanserinde de %95’den fazlası da erken evrede (Evre 0, 1 ve 2) teşhis edilmiş ve vatandaşlarımızın hayatı kurtarılmış olup pek çok ciddi tedavilerin de önüne geçilebilmiştir. Elbette bu başarılarda ülkemizin her bölgesinde hizmet veren sevgili aile hekimlerimizin, TSM ve KETEM çalışanlarımızın önemli katkıları mevcuttur. Ayrıca tarama programlarını destekleyen tüm Sivil Toplum Örgütlerimiz ve katılım gösteren tüm vatandaşlarımızda unutumamalıdır.

KETEM ler toplumun kanser ve kanserde erken teşhis ile taramanın önemi hakkındaki farkındalığını eğitim yoluyla artırmak, erken yakalanabilir kanserlerde erken teşhis ve toplum tabanlı tarama faaliyetlerini yürütmek, bulunduğu ilde kanser kontrolünde etkin rol almak, tüm bu faaliyetler sonucunda da önlenebilir ve erken yakalanabilir kanserlerin morbidite (belirli bir nüfusta belirli bir zaman dilimi içerisinde hastalığa tutulanların sayısı) ve mortalitesini (Belirli bir bölgede, belirli bir nüfus ve zaman süresiyle ilişkili olarak ölüm yüzdesi) azaltmak amacıyla kurulmuştur. Bu merkezlerde kanserden korunma ve tarama yöntemleri hakkında özel eğitim verilmiş bayan pratisyen hekimler, konsülte uzman hekimler, hemşire, ebe, röntgen ve laboratuar teknisyeni, tıbbi teknologlar ve tıbbi sekreterler görevlendirilmektedir. Bu özel konuya gönül vermiş olan personeller bu eğitimlerin yanı sıra aynı zamanda kişilerarası iletişim ve sağlık eğitmenliği konusunda da özel olarak eğitilmektedir. KETEM hizmetlerinin büyük bir bölümünü farkındalığı sağlamak amacıyla düzenlenen Halk Eğitimleri ve Hizmetiçi Eğitim faaliyetlerini içermektedir. KETEM personeli tarafından yürütülen eğitim hizmetleri sadece KETEM’in kurulu olduğu il merkezlerinde değil ilçe, belde ve köylerde de sürdürülmektedir. KETEM ler Erken Teşhis prensibiyle yola çıkılarak meme, serviks (rahim ağzı) ve kolorektal kanserler ile ilgili tarama programları yürütmektedir. Ülkemizde KETEM’lerde Tarama kapsamında yürütülen hizmetlerin tamamı ücretsizdir. Sigara bırakma ve danışmanlığı hizmetlerini yürüten ünitelerde 2011 yılı itibari ile bu merkezlerin bir parçası olarak hizmete açılmıştır.

Düzenleyen: Uğur Gürtürk

Bir Yorum Yazın