“Uluslararası Elazığ Kongresi” F.Ü’de

  • Haberin Tarihi: 21 Ekim 2014
  • Bu haber 1227 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Uluslararası Elazığ Kongresi” F.Ü’de

Fırat Üniversitesi “Uluslararası Elazığ Kongresi”ne ev sahipliği yapacak

Bugüne kadar ulusal ve uluslararası bir çok kongre ve bilimsel toplantı gerçekleştirip, bir çoğuna da ev sahipliği yapan Fırat Üniversitesi, önemli bir kongreye daha Kasım ayı içerisinde ev sahipliği yapacak. Fırat Üniversitesinin yanı sıra Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığının da destek vereceği “Tarihten Günümüze Uluslar Arası Elazığ“ kongresi 17-19 Kasım tarihlerinde Elazığ’da gerçekleştirilecek.

Elazığ adına son derece önem arz eden “Tarihten Günümüze Uluslar Arası Elazığ“ kongresi Fırat Üniversitesi ve Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı iş birliğinin yanı sıra, Elazığ Valiliği, Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım ve Kültürel İlişkiler Genel Müdürlüğü, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Ankara Elazığ Kültür Derneği, Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı ve Elazığ Dernekler Federasyo’nunun da destekleriyle yapılacak.

KONGREDE ELAZIĞ’IN SORUNLARI TESPİT EDİLECEK

Kongre çerçevesinde, Elazığ kenti ve yöresi ile ilgili her türlü tarihsel, toplumsal, kültürel, ekonomik, coğrafi ve çevresel konuların akademik bir anlayış ile ele alınması amaçlanırken, bunun yanı sıra, Elazığ şehrinin tanıtımına katkı sağlanması ve kentin mevcut sorunlarının tespit edilmesi, bu sorunlardan yola çıkarak çözümleri için yeni stratejilerin geliştirilmesi ve vizyon oluşturulması hedefleniyor.

REKTÖR DEMİRDAĞ: “ELAZIĞ KONGRESİ ŞEHİR ADINA SON DERECE ÖNEMLİ”
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Kutbeddin Demirdağ, “Fırat Üniversitesi olarak, bugüne kadar Elazığ’a katkı sağlayacak birçok bilimsel toplantıya ev sahipliği yapıp destek verdiklerini” ifade ederek, “Tarihten Günümüze Uluslar Arası Elazığ“ kongresine de destek vereceklerini belirtti. Rektör Demirdağ, açıklamasında kongre de bir çok önemli konu başlığının yer alacağını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kongre Elazığ adına son derece önemli bir bilimsel çalışma. Burada, Geçmişte Harput, Tarihten günümüze verilerle Elazığ, Elazığ’da Sosyal Yapı ve Değişim, Kent Hayatı ve Yaşanabilirlik, Elazığ ve Depremsellik, Tarihten Günümüze Elazığ’da Ekonomik Gelişmeler, Geçmişten Günümüze Harput Mimarisi, Elazığ ve Geleceğe Yönelik Perspektifler gibi çeşitli konu başlıkları bilimsel açıdan ele alınıp değerlendirilecek.” Dedi.

ELAZIĞ KONGRESİ

Düzenleyen: Uğur Gürtürk

Bir Yorum Yazın