Belediye Çöpten Elektrik Üretecek

  • Haberin Tarihi: 21 Ekim 2014
  • Bu haber 1656 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Belediye Çöpten Elektrik Üretecek

Elazığ Belediyesi çöpten elektrik enerjisi üretecek

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın 2014 yerel seçimler öncesi vaat ettiği çevreci çalışmalardan birisi olan Katı Atık Tesisi rehabilite ve bu alandan enerji üretim çalışması hayata geçerken, Elazığ Belediyesi Türkiye’de bir rekora imza atarak üretilen enerjinin %35’ini alacak.

Belediye Başkan Yardımcıları Masar Ayas, Kazim Özgür ve Ebuaş Genel Müdürü Esat Aydın ile çöp toplama alanına giden ve burada Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Mustafa Tepe’den bilgiler alıp çeşitli incelemelerde bulunan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ Belediyesi’nin bundan sonra elektrik üretiminden kazanç sağlayan bir kurum olacağını ifade etti. Başkan Yanılmaz yaptığı değerlendirmede şu görüşlere yer verdi:

“Şuan Çöteli Katı Atık Depolama sahasındayız. Hepinizin bildiği gibi daha önceden burada vahşi bir depolama sistemi vardı ve etrafa da çöp dağılıyordu. Öncelikle çöp alanının rehabilitesini yapıp, çöp ve benzeri atık maddelerin komşu köyleri rahatsız etmesini engelledik ve şimdi de bu çöplerden enerji elde etmenin çalışmalarını yapıyoruz. Enerji elde etmeyle ilgili ihalemizi yaptık, firma çalışmalarına başladı. 2015 yılı Mart ayı içerisinde burada çöplerden enerji elde ederek çalışmalarımıza devam edeceğiz”dedi.

çöp elektrik elazığ 2

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz yaptığı değerlendirmede Elazığ Belediyesi’nin bu ihalede bir rekora imza attığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ihalenin bizim açımızdan önemli taraflarından biri de şudur, biz çöpten elde edeceğimiz yapıya hiçbir bedel ödemeyeceğiz. Ancak enerji üretilmeye başladıktan sonra bunun %35’i belediyemize kalacak. Buda Türkiye’deki çöp alanlarından enerji üretilen yerlerden belediyelerin aldığı en yüksek rakamdır. Bu aslında bir rekordur. Dolayısıyla hem çöp alanımız düzgün bir hale gelecek, hem de çöpten enerji elde etmiş olacağız ve hem de belediyemiz bu enerjiden %35 pay alarak gelir elde etmiş olacak. Burada bir elektrik enerjisi elde edilecek ve bu elektrik Tedaş’ın ana hatlarına verilecek, bizlerin tüketmiş olduğu bir enerji miktarı var ve bunu %35’lik paydan düşeceğiz. Aylık ve yıllık olarak bu sayede daha az elektrik faturası ödemiş olacağız.”

çöpten elektrik üretilecek elazığ

Bir Yorum Yazın