Radon Gazı Ölçülüyor

  • Haberin Tarihi: 15 Ekim 2014
  • Bu haber 2247 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Radon Gazı Ölçülüyor

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programları ve Kanser Şubesi tarafından açıklama yapıldı

EVLERDE KANSER YAPAN RADON GAZI ÖLÇÜLÜYOR

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), doğal kaynaklardan maruz kalınan radyasyonun büyük bölümünü oluşturan radon gazının ev içi ölçüm değerlerine ilişkin olarak Türkiye genelinde çalışma başlattı. Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programları ve Kanser Şubesi tarafından yapılan açıklama da Türkiye’de akciğer kanserinin erkeklerde ve kadınlarda en sık görülen kanserler arasında bulunduğu, bu nedenle akciğer kanserine yol açan tüm etkenler ile mücadele edilmesi gerektiği söylendi.

Yapılan açıklamada akciğer kanserine yol açan faktörler arasında olan tütünle ve asbest ile ilgili ulusal program başlatıldığını, akciğer kanserinin bir diğer nedeni olarak da radon gazının gösterildiğine dikkati çekildi. Radonun da toprak ve kayalar üzerinde yer alan radyoaktif yer kabuğu zemininin parçalanması ile oluştuğu dile getirildi. Radonun kimyasal olarak tepkimeye girmeyen, kokusuz, tatsız ve renksiz olan doğal bir radyoaktif gaz olduğu ve akciğer kanserlerinin yüzde 3-15’inin radon gazından kaynaklandığının düşünüldüğü ve bu sebeple radon gazının da ülkemizdeki olası etkilerinin araştırılmasına başlandığı belirtildi.

“PROJE 8 EYLÜL’DE BAŞLADI”

Radon gazının, kapalı ortamlara yüzde 90 oranında evlerin oturduğu kayalardan geldiği, gazın eve girmesi ve solunmasıyla birlikte sağlık üzerinde olumsuz etkilere yol açtığı belirtildi. Son 4-5 yıl içerisinde hem AB hem de Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun, özellikle akciğer kanserinde radon gazının etkilerini araştırmaya başladığını, Sağlık Bakanlığı tarafından da Türkiye’deki durumun ne olduğunun belirlenmesi çalışmalarına başlandığı bildirildi. Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığı TAEK ile birlikte “Türkiye Ev İçerisinde Radon Haritalandırma Projesi” adlı proje başlattı.

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Müdürlük tarafından oluşturulan ekiplerin ilimizde çalışmalara başladığı belirtildi. Ekipler belirlenen evlere Radon sensörlerini yerleştirilecekler. Bu sensörler, evlerde yaklaşık 2 ay kalacak. Sürenin sonunda Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, bu sensörlerdeki ölçümleri alacak. Bu şekilde 81 ilimizdeki belirlenen evlerde ölçümler tamamlanarak, Türkiye’nin genelini yansıtan radon verileri tespit edilerek ‘Türkiye Radon Haritası’ oluşturulacak. Proje ülke genelin de Elazığ’ın yanı sıra Sivas, Yozgat, Kayseri, ve Kırşehir’de 3 binin üzerindeki evde yapılacak ölçümlerle başlatıldı.
radon3
Bu projede asıl amacın, kanser gelişmeden bireylerin sağlığının korunması ve geliştirilmesidir. Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından bu yöndeki çalışmaların devam edeceği belirtildi.

Düzenleyen: Uğur Gürtürk

Bir Yorum Yazın