Ulusal Kümes Hayvanları Kongresi Başladı

  • Haberin Tarihi: 9 Ekim 2014
  • Bu haber 1620 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Ulusal Kümes Hayvanları Kongresi Başladı

Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile Bilimsel Tavukçuluk Derneği tarafından ortaklaşa olarak “Ulusal Kümes Hayvanları Kongresi” açılışı yapıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile Bilimsel Tavukçuluk Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen “Ulusal Kümes Hayvanları Kongresi”nin açılış programı Akgün Otelde yapıldı.

Akgün Otelde yapılan açılış törenine Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Servi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Politikalar Genel Müdür Yardımcısı Necati Turgay, Türkiye Bilimsel Tavukçuluk Derneği Başkanı Prof. Dr. Rüveyde Akbay, Dünya Bilimsel Tavukçuluk Derneği Genel Sekreteri Raul Mulder, Amerika Tavukçuluk Derneği Başkanı Micheal O. Smith, İran Tavukçuluk Derneği Temsilcileri, öğretim üyeleri, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan kongre Düzenleme Komitesi Başkanı ve Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kazım Şahin, kongrede kümes hayvancılığı ile ilgili Elazığ’da sektörü yakından ilgilendiren konularla ilgili yerli ve yabancı bilim insanları tarafından çeşitli bilgiler verileceğini söyledi.
ulusalkümes2

Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Servi ise, Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Cumhuriyet tarihinin ilk veteriner fakültesi olduğunu belirterek, ulusal katılımlı bir kongreye ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ ise, Üniversite olarak bu tür bilimsel kongrelere önem verdiklerini belirterek, kongrenin Elazığ’da Fırat Üniversitesi’nde yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

ulusalkümes3

Öte yandan kongrede, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Politikalar Genel Müdür Yardımcısı Necati Turgay, Türkiye Bilimsel Tavukçuluk Derneği Başkanı Prof. Dr. Rüveyde Akbay, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar birer konuşma yaptı.

3 gün sürecek olan kongrede, yerli ve yabancı bilim insanları tarafından Kümes Hayvancılığı konusunda çeşitli bildiriler sunulacak.

Düzenleyen: Uğur Gürtürk

Bir Yorum Yazın