Hazar Şiir Akşamları’nın Resmi Açılışı Yapıldı

  • Haberin Tarihi: 26 Eylül 2014
  • Bu haber 1547 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Hazar Şiir Akşamları’nın Resmi Açılışı Yapıldı

22. Hazar Şiir Akşamları’nın resmi açılışı şairler yürüyüşü ile yapıldı

22. Hazar Şiir Akşamları’nın resmi açılışı şairler yürüyüşü ile yapıldı. Bu yıl katılımcılar ters yönde yürüdü. Geçtiğimiz yıllarda Öğretmenevi önünde yapılan program bu yıl PTT Meydanı’na yürünmesi sonrası gerçekleştirildi. Burada yapılan törende ülkemizden ve yurt dışından katılan şairler adına konuşmalar yapıldı.

Bu yıl açılış programı PTT Meydanı’nda yapıldı. Açılış konuşmalarını ülkemizden katılan şairler adına Ali Akbaş, Türkiye dışından katılan şairler adına Tair Kerrimov, Vakıf ve Dernekler adına Dr.Yakup Ömeroğlu yaptı.

Açılış programı Fırat Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Kutbettin Demirdağ, Belediye Başkan Vekili Asım Nazırlı, Ak Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık ve Şuay Alpay’ın konuşmaları ile devam etti.

hazar 2

Programda son olarak konuşan Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak ise Elazığ’ın diğer iller tarafından kültür ve sanat yönüyle kıskanılan bir düzeyde olduğunu belirtti ve bu yılın teması bayrak konusunda Elazığ’ın hassasiyetini dile getirdi.

hazar 3

1992 yılında başlayan Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları 22. yılında Türkiye ve yurtdışından gelen şairlerin katılımı ile Elazığ’ın ev sahipliğinde yapılıyor. Dün imza gününde şairleri sanatseverlerle buluşturan Hazar Şiir Akşamları kapsamında Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi’nde sergi düzenlendi. Elazığ’ın kültür ve sanatında önemli bir marka değeri olan Hazar Şiir Akşamlarına katılım bu yıl geçen yıllara nazaran daha fazla oldu.

199hazar 42 yılında başlayan Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları 22. yılında Türkiye ve yurtdışından gelen şairlerin katılımı ile Elazığ’ın ev sahipliğinde yapılıyor.

Perşembe günü düzenlenen imza günü ile şairleri sanatseverlerle buluşturan Hazar Şiir Akşamları kapsamında Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi’nde sergi düzenlendi.

Elazığ’ın kültür ve sanatında önemli bir marka değeri olan Hazar Şiir Akşamlarına katılım bu yıl geçen yıllara nazaran daha fazla oldu.

Elazığ’ın Hazar Şiir Akşamları ile markalaştığını belirten katılımcılar, 22.yılına ulaşan etkinliğin büyük bir başarı örneği olduğunu belirtti.

22. Hazar Şiir Akşamları Bayrak şairi Arif Nihat Asya anısına düzenleniyor. Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi’nde sergi açılışına katılan konuklar daha sonra Bayrak konferansını dinledi.

Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, Belediye Başkan vekili Asım Nazırlı, Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu başta olmak üzere pek çok konuk Prof.Dr. Sadettin Yıldız tarafından verilen bayrak konferansını takip etti.

Prof.Dr. Yıldız; Milliyetçi şiirleriyle tanınan yazdığı ünlü “Bayrak” şiirinden dolayı “Bayrak şairi” olarak da anılan Arif Nihat Asya’nın anılarından da kesitler sundu.

Düzenleyen: Uğur Gürtürk

Bir Yorum Yazın