Karaçalı Suları İle İlgili Rapor Tamamlandı

  • Haberin Tarihi: 24 Eylül 2014
  • Bu haber 3456 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Karaçalı Suları İle İlgili Rapor Tamamlandı

Elazığ Belediyesi ve Fırat Üniversitesi ile ortaklaşa yapılan araştırma çalışması sonuçlandı

Vatandaşların değişmez damak tadı olan karaçalı suyunun şehir merkezine daha fazla miktarda ulaştırılması, uzun yıllar kullanabilmesine imkân sağlanması, şebeke hattının yenilenmesi ve daha sağlıklı bir şekilde tüketilmesi adına geçtiğimiz aylarda Elazığ Belediyesi ve Fırat Üniversitesi ile ortaklaşa yapılan araştırma çalışması sonuçlandı.

Bilindiği gibi geçtiğimiz aylarda Karaçalı Sularının miktarının artırılması amacıyla ilgili kurumların teknik personelinin oluşturduğu bir komisyon kurularak araştırma yapılmasına dair bir protokol yapılmıştı.

Protokol kapsamında Karaçalı kaynak sularının 2014 yılı yaz aylarında debisinde önemli miktarda azalmalar gözlemlenmesi nedeniyle Elazığ Belediyesi ile Fırat Üniversite ortak rapor hazırladı.

Elazığ Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Karaçalı kaynaklarının debilerinin arttırılmasına ve buna bağlı olarak farklı kaptaj projelerinin oluşturulmasına yönelik yapılan bu çalışmanın 23/07/2014, 01/09/2014, 02/09/2014 ve 16/09/2014 tarihlerinde gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

karaçalı

“Kaynakların oluştuğu Hazar Baba Dağı’nda yapılan incelemeler ön literatür çalışması, lokal anlamda jeolojik incelemeler ve hidrojeolojik çalışmalar olmak üzere üç aşamada gerçekleştirildi. Hidrojeolojik çalışmalarda, kaptajlarda debiler ölçülmeye çalışılmış ve kaynakların oluşum mekaniğinin ortaya çıkarılması için arazi çalışmaları sırasında belirlenen üç lokasyonda Schulumberger ölçü dizilimi kullanılarak özdirenç değerleri yardımıyla kaptajları besleyen hidrolik zonun yeraltındaki konumu ortaya çıkarılmıştır. Bu çerçevede Karaçalı suyunun debisinin artırılması amacıyla ana kaptajdaki kayıp ve kaçakların önüne geçilmesi ve alanda fiziki çalışmaların yapılması kararlaştırılmış ve çalışmalara başlanılmıştır. Bu çalışmaların ardından şehrimize verilen Karaçalı suyunda önemli bir artış sağlanacak ve halkımızın bu suya ulaşımı daha da kolaylaşacaktır.”

Düzenleyen: Uğur Gürtürk

Bir Yorum Yazın