Belediye Ahilik Haftası Etkinliği Düzenleyecek

  • Haberin Tarihi: 24 Eylül 2014
  • Bu haber 964 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Belediye Ahilik Haftası Etkinliği Düzenleyecek

Elazığ Belediyesi Ahilik Haftası dolayısıyla bir etkinlik düzenleyecek

13. yüzyılda Anadolu’da temelleri atılan; ekonomik ve ticari faaliyetlerin yürütülmesinde iyi ahlak, doğruluk, kardeşlik, yardımseverlik gibi toplumsal değerleri esas alan Ahilik teşkilatını yeni nesillere aktarmak amacıyla kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri devam ediyor.

Elazığ Belediyesi ile Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER) tarafından hafta dolayısıyla ortaklaşa bir etkinlik düzenlenecek.

26 Eylül Cuma günü Cuma namazı sonrasında Sanayi Sitesi Camisi önünde esnaflara çorba ikram edilecek ve haftanın önemini anlatan konuşmalar yapılacak.

Esnaflarımızın iş hayatında; meslek ahlakı, olgun kişilik, doğruluk, adalet, hoşgörü ve tevazuuyla harmanlayan Ahilik kültürünün tarihimizin sosyal ve ekonomik hayatında etkili rol oynadığını vurgulayan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

elazigahilik

“Bizi biz yapan değerlerin başında gelen Ahilik teşkilatı, esnaf ve sanatkârları ahlaki ve felsefi prensipler etrafında birleştirerek, Anadolu’da birlik-beraberliğin ve refahın sağlanmasına, toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük etmiştir. Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli’nin ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri, günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermektedir. Asırlar öncesinden bugüne uzanan bu geleneğin yeni nesillerin yoluna da ışık tutması amacıyla Elazığ Belediyemiz ve Esnaf Sanatkârlar Derneği işbirliği ile bir program hazırladık.

Sanayi Sitesi Cami önünde Cuma namazı sonrasında gerçekleştireceğimiz programda Ahilik geleneğinin tarihimizdeki önemi ve toplum olarak bizlere kazandırdıklarına dikkat çekilecek. Ayrıca bu programda esnaflarımıza ahilik çorbası ikramımız olacak. Bu vesileyle tüm esnaflarımızın Ahilik haftasını kutluyor hayırlı ve bol kazançlar diliyorum.”

İlgili diğer habere ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Bir Yorum Yazın