Kuzova Projesi’nde Son Durum

 • Haberin Tarihi: 18 Eylül 2014
 • Bu haber 3013 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Kuzova Projesi’nde Son Durum

Kuzova Sulama Projesi’nde gelinen nokta üzüyor

Kuzova Sulama Projesi yıllardır Elazığ gündemini işgal eden konulardan biri. Tamamı 29 köyü kapsayan ve yetkililerin 2014 yılı Eylül ayında tamamlanacağını açıkladığı projede gelinen son nokta vatandaşlar tarafından üzücü bulundu.

Konu ile ilgili olarak basında bir çok defa yazılar yazıldı. Yazılan bu açıklamalara zaman zaman Elazığ Valiliği cevaplar verdi. Projede gelinen son durumu merak edenler için Hazarsam Yetkilileri BİMER aracılığı ile Kuzova Projesinin son durumunu sordu.

Geçmişten günümüze Kuzova dosyası ile ilgili gerçekler bu haberimizde.

Enver Erdem 2011’de Sordu!

Kuzova Projesinin durumu ile ilgili TBMM’ye soru önergesi veren MHP Elazığ Milletvekili Enver Erdem’in sorularına Bakan Veysel Eroğlu’nun verdiği cevap;

kuzovasulamasoru

kuzovasulamacevap

Bakanlığın cevabına göre 11.05.2014 tarihinde biteceği belirtilen Kuzova Projesi 21 yıldır bitirilemedi. Konu ile ilgili olarak basın aracılığı ile Kuzova Kültür ve Yardımlaşma Derneği çeşitli açıklamalar yaptı.

Proje Durduruldu mu?

Kuzova Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hazım YAŞBAY 2013 yılı içerisinde, Kuzova sulama projesinin durduğunu iddia ettiği açıklamalarıyla gündem oldu. Konu ile ilgili açıklamasında YAŞBAY, 6 köyde toplulaştırma çalışmalarının bittiğini ancak çalışmaların durdurulduğunu söyledi.

YAŞBAY, yaptığı açıklamada, “Geçen yılki gelişmeleri dikkate aldığımızda umutlandık. Sandık ki 1993’ten buyana muallakta olan Kuzova Sulama projesi birkaç yıla biter. Ancak toplulaştırma 6 köyde bitti. 4853 Hektar alanlık bölgede sulama boruları döşenmeye başlandı. Neredeyse tamamına yakını bitti. Bu yılbaşından sonra bu hızla giderse 2013’te 6 köyümüz sulama suyuna kavuşur derken çalışmalar durdu. Herhalde genel seçimlere zaman var düşüncesiyle çalışmaları bitirdiler. DSİ Bölge müdürlüğü kimden talimat alıp da bu çalışmayı durdurdu bilemiyoruz. Ancak sayın valimiz Ömer Faruk KOÇAK’ın bu konuya hassasiyet göstermesini bekliyoruz. Kuzova sulama projesi sadece 6 köyün değil, 38 köye yarar sağlayacak bir proje. 4853 hektar sulaması ne kadar önemliyse de 29 bin hektar o kadar önemli. Sayın Valimizden bu konuya hassasiyetle yaklaşmasını temenni ediyoruz” dedi.

Elazığ Valiliği İnceleme Başlattı!-2013!

Elazığ Valiliği tarafından Kuzova Sulama Projesi hakkında basında yer alan haberler üzerine bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Çeşitli basın yayın organlarında yer alan “Kuzova Sulama Projesi Durdu” şeklindeki açıklama ve haberler Valiliğimizce incelenmiştir.

DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen Elazığ-Kuzova Pompaj Sulaması Projesi “Ziyaret ve Meşeli Pompaj grubu” olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Ziyaret Pompaj Sulaması Projesi ile Keban Baraj Gölünden alınacak su 822 kotundan 1100 kotuna (278 m) , Meşeli Pompaj Sulaması Projesinde ise 822 kotundan 1085 (263 m) kotuna terfi ettirilerek toplam 21.909 Hektar arazinin sulanması planlanmıştır. Ziyaret Pompaj grubu 4, Meşeli Pompaj grubu ise 3 kademeden oluşmaktadır. Sulama projesi 4 aşamadan oluşmaktadır.

Projenin 1. kısmı olan Ziyarettepe Pompa İstasyonu 06.05.2011 tarihinde ihale edilmiş, 4.783 Hektar sulama alanını oluşturan bu kısmın tamamlanıp işletmeye açılmasından sonra kalan kısımların ihalelerinin yapılması planlanmaktadır.

Proje kapsamında 126.131 m borulu sulama şebekesi, 7.400 m tahliye ve drenaj şebekesi, 200 adet sanat yapısı 2012 yılı içerisinde tamamlanmıştır. 2013 yılı içerisinde toplam 400 adet sanat yapısı tamamlanmış olup, çalışmalar devam etmektedir.

Daha önceki ihale kapsamında yapılan ana kanallarındaki iyileştirilme, ENH ve pompa binasındaki eksikliklerin tamamlanması, proje bünyesine alınan 40 km blok yolun teşkil edilmesi çalışmaları halen devam etmektedir. İşin bitim tarihi 05.09.2014 olup, işin süresi içerisinde tamamlanması planlanmaktadır”.

İşte Son Durum!-2014

Valiliğin 2013 yılı içerisindeki açıklamalarında 5 Eylül 2014 olarak bitimi planlandığı belirtilen Kuzova Projesi ile ilgili Başbakanlık İletişim Merkezi (Bimer)’ne sorulan soruya verilen cevap ise şöyle;

İŞTE KUZOVA PROJESİYLE İLGİLİ DSİ 9. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN GELEN YAZI:

Bimer Başvuru Numaranız :733138

10.09.2014 TARİH VE 733138 Sayılı Bimer Başvurunuz incelenmiştir. Elazığ-Kuzova Pompaj Sulaması Projesi ; Ziyaret ve Meşeli Pompaj grubu olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Elazığ Kuzova Pompaj Sulaması (Ziyaret Pompaj Sulaması) Projesi ile Keban Baraj Gölünden alınacak su, 822 kotundan 1100 kotuna (278 m), kotuna terfi ettirilerek toplam 4783 Hektar arazi sulanacaktır. İşin Müteahhidi Kutay İnş.Taah ve Tic.Ltd.Şti Kayyuma devredilmiştir. Yüklenici firmanın işi süresinde tamamlayamaması nedeniyle fesih işlemleri başlatılmıştır. Bilgilerinizi rica ederiz.

DSİ.9.BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ–ELAZIĞ

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • hüsamettin
  19 Eylül 2014 14:00

  değerli kamu oyu,l987 yılından bu yana kaç kez ihalesi yapılan ve daha sonra ihaleleri fesh olan bu projenin akibeti için açıklama yapan DSİ.9 bölgenin açıklamasından ne anladınız allah aşkına.50 yıl sonra inşallah gerçekleşir.ülkemizin kaybolan milli ekonomi değerlerine yazık olmuyor mu?saygılarımla.

Bir Yorum Yazın