Halil Saraç Sürücüleri Uyardı

  • Haberin Tarihi: 16 Eylül 2014
  • Bu haber 1971 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Halil Saraç Sürücüleri Uyardı

Halil Saraç, sürücülere daha dikkatli araç kullanmaları konusunda uyarılarda bulundu

Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Halil Saraç, velilerin, okul servis şirketlerinin ve karayolu üzerinde bulunan taşıt sürücülerinin daha dikkatli araç kullanmaları konusunda uyarılarda bulundu.

2014-2015 Eğitim Öğretim yılının başlaması nedeniyle açıklama yapan Saraç; Okul servis araçlarındaki önemli eksikler ve hataların göz ardı edilmeyecek kadar büyük olduğuna dikkat çekti ve bu eksikliklerin mutlaka tedbirinin alınıp, denetiminin yapılması gerektiğini ifade etti.

Saraç uyarılarını şöyle sıraladı;
Trafikte seyir eden sürücülerin yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaş ve dikkatli geçmeleri gerekmektedir.
Araç kullanırken duran okul taşıtlarının yanından geçerken daha dikkatli olmamız gerekmekte, okul taşıtında öğrenci indiren ve bindiren servis şoförünün indirmeye uygun yerde indirmesi ve bindirmesi, okul taşıtının arkasındaki dur lambasını mutlaka yakmasının gerekmektedir.

Servis araçlarında seyahat eden öğrencilere araç hareket etmeden önce mutlaka emniyet kemerini takmalarını sağlamalı ve koltuk sayısından fazla öğrenci taşıyan, Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan ve Psikoteknik muayenesinden geçmeyen servis şoförlerinin denetiminin yapılması gerekmektedir.

Servis şoförünün konuşmalarına dikkat etmesi, argo kelimeler kullanmaması, servis içinde sigara içmemesi, özellikle seyir halinde iken yüksek sesle müzik açmaması gerekmektedir.

Düzenleyen: Uğur Gürtürk

Bir Yorum Yazın