Elazığ Ulaşımında Devrim

 • Haberin Tarihi: 15 Eylül 2014
 • Bu haber 6389 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Elazığ Ulaşımında Devrim

Otobüslerde akıllı kart dönemi bugün imzalanan resmi sözleşmeyle resmen hayata geçti

Elazığ Belediyesi tarafından bir süredir üzerinde çalışmaları devam eden otobüslerde akıllı kart dönemi bugün imzalanan resmi sözleşmeyle resmen hayata geçti. İmza töreninde konuşan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz vatandaşların bundan böyle çok daha ekonomik ve güvenli bir şekilde toplu taşıma araçlarından yararlanacağını söyledi.

Belediye Meclis salonunda yapılan imza törenine Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ve Elazığ Halk Otobüsleri Derneği Başkanı Mehmet Tosun’un yanı sıra Belediye Başkan Vekili Asım Nazırlı, Başkan Yardımcısı Mahmut Varol, Mazhar Ayaz, Ebuaş Genel Müdürü Esat Aydın, Belediye Birim Müdürleri ve halk otobüs şoförleri katıldı.

65 YAŞ ÜSTÜ VE ENGELLİLERE SEFERLER ÜCRETSİZ

İmza töreninde ilk olarak söz alan Elazığ Halk Otobüsleri Derneği Başkanı Mehmet Tosun uygulamanın her iki taraf içinde hayırlı ve uğurlu olmasını dilerken, Başkan Mücahit Yanılmaz’da yeni uygulamanın vatandaşlar açısından bir çok kolaylıklar getirdiğini ifade ederek bundan böyle vatandaşların çok daha ekonomik bir şekilde Elazığ Belediyesinin resmi ve özel halk otobüslerini kullanabileceğini müjdeledi. Başkan Mücahit Yanılmaz 65 yaş üstü vatandaşlar ile engelli bireylerinde otobüsleri ücretsiz kullanabileceğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün hem belediyemiz hem de şehrimiz için çok önemli ve devrim sayılabilecek bir yenilik için, daha doğrusu teknolojik bir yeniliği halkımızın hizmetine sunacağımız bir projenin imza töreni için bir aradayız. Elazığ Belediyesi olarak tüm hizmetlerimizde teknolojinin tüm nimetlerini daha kaliteli, daha süratli, daha konforlu ve daha ekonomik olması dolayısıyla şehrimize yansıtma çalışmalarımıza her gün bir yenisini ekleyerek devam ediyoruz.”dedi.

TEMİZLİK ARAÇLARINI DAKİKA DAKİKA İZLİYORUZ

Konuşmasında geçtiğimiz gün Belediye Temizlik Müdürlüğü filosuna dahil olan araçlarla da ilgili bazı bilgiler veren Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Geçtiğimiz günlerde yeni temizlik araçlarımızla birlikte araç takip sistemi sayesinde hangi aracımızın nerede çalıştığı, nerede ne kadar durup ne kadar zaman içerisinde görevini tamamladığını kendi bilgisayarlarımız ve cep telefonlarımızdan takip etme sistemine geçmiş olduk. Bu araçlarımızda çalışan personelimizin belirli periyotlar halinde 15’er dakika dinlenme hakkı var. Bunu aştıkları zaman 16. Dakikada bizlere mesaj geliyor ve bizleri bilgilendiriyor. Bu sistem sayesinde hizmetin kalitesi yanında takibi de kolaylaşmış oldu.” Diyerek toplu taşıma araçlarıyla ilgili konuşmasında Elbüs ile ilgili çalışmalarının sürdüğünü belirtti ve konuşmasına şöyle devam etti:

ELBÜS İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

“Daha kaliteli, daha ucuz ve daha süratli bir taşıma için ELBÜS projemiz halkımız tarafından da büyük kabul görmüştü. Bu konuda teknik altyapı ve fizibilite çalışmalarımız devam ediyor. Elazığ, hızlı bir gelişim gösteren bir il konumunda. İnşat sektöründeki olumlu gelişmeler birçok yeni yerleşim birimlerinin oluşmasını da birlikte getiriyor. Şehir merkezinden çevreye doğru bir nüfus akışı var. Birçok mahallemiz yeni kurulmalarına rağmen hızlı bir artış yaşıyor. Resmi kurumlarımızın da değişik adreslerde bulunması şehir içi ulaşımda önemli bir talebi de beraberinde getirdi.

İşte toplu taşımadaki bu problemler bizleri bu alanda yoğun çalışmamızı sağladı. Bugün imzalayacağımız protokolle hem halkımız hem halk otobüsü sahipleri müstecirlerimiz hem de belediyemiz personeli için önemli kolaylıklar ve avantajlar getiriyor. Bu hizmetle amacımız sadece vatandaşı bir yerden bir yere taşımak değildir. Kaliteli, çağdaş taşımacılık yapmak, hem taşıyanın hem taşınanın memnun olduğu bir sistem oluşturmaktır. Akıllı Bilet Sistemi olan “ELKART”a geçmek ile hem halk otobüslerinde hem de belediye otobüslerinde bir ahenk sağlamış olacağız.”

OTOBÜSLERE ARAÇ TAKİP SİSTEMİ

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, imza töreninde yaptığı konuşmada “Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından ilk olarak Elazığ Belediyesi’ne ait resmi 13 toplu taşıma aracına Elektronik Veri Toplama ve Araç Takip Sisteminin (EVTAT) montajını gerçekleştirdiklerini ve ekiplerin daha sonra 46 özel halk otobüsünü de bu sisteme geçme çalışmalarını tamamladığını” ifade ederek, Akıllı Kart’a sahip olmak isteyen vatandaşların sıkıntı yaşamaması için Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından ayrı bir birim oluşturulduğunu ve bu birimin belediye merkez bina 1.kat ile Gazi Caddesinde yer alan Elazığ Belediyesi İş Merkezi 1.katında hizmet vermeye başladığını kaydetti.

ulaşımda devrim

ELKART NEREDEN VE NASIL ALINACAK?

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz konuşmasına şöyle devam etti:

“Akıllı toplu taşıma kartları için de Belediyemiz bünyesinde ayrı bir birim oluşturuldu. 1 adet fotoğraf ve 1 adet nüfus cüzdan fotokopisiyle başvurmaları halinde işlemleri aynı gün içerisinde başlatılıp, 5 lira kart ve 5 lirada yıllık vize ücreti olmak üzere toplam 10 lira karşılığında baskı işleminin ardından akıllı ve ekonomik kartları bir gün sonra kendilerine teslim edilecek.”

ulaşımda devrim3

ELKART İLE TEK BİLET İLE 2.SEFER BEDAVA

Akıllı kart uygulamasının en büyük faydalarından birisi de ekonomik anlamda olacak. Elazığ Belediyesi’ne ait bir toplu taşıma aracını kullanan bir vatandaş, ilk 30 dakika içerisinde ikinci toplu taşıma aracına ücretsiz binebilecek.

Bu sayede bir vatandaş bir bilet ile 2 sefer yapmış olacak. 30 dakikanın ardından geçen ikinci bir 30 dakika içerisinde ise toplu taşıma araçları bu kez indirimli olacak. Bu sayede gün içerisinde aktarma yapan ya da araç değiştirmek zorunda kalan vatandaşlara da ekonomik kolaylıklar sağlanmış olacak.

Konuşmaların ardından Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ve Elazığ Halk Otobüsleri Derneği Başkanı Mehmet Tosun resmi sözleşmeyi imzalayarak, akıllı kart dönemini resmen başlatmış oldular. Konuşmaların ardından belediye meclis salonundan belediye önüne inen ve burada kendisine ait olan ELKART’ı otobüste kullanan Başkan Mücahit Yanılmaz, Destek Hizmetleri Müdürlüğüne basın mensuplarıyla birlikte otobüsle geçti.

Düzenleyen: Uğur Gürtürk

Bu yazıya 4 Yorum Yapıldı.

 • Burak
  15 Eylül 2014 17:44

  Ankara’da önceki hafta 5 TL ye almıştım “Ankara Kart” ı. 10 TL yüksek ücret… Yine de geç kalınmış hizmet teşekkür etmek gerek…

 • mirsad
  17 Eylül 2014 15:52

  varsın 10 tl olsun. bozuk para ver al. paraüstü bekle vs. bunların tarihi geçti. işimize yarayan teknolojilerin kolaylığını tepmeyelim

 • ümit
  20 Eylül 2014 22:25

  resim çok saçma bana göre,,,ve en önemlisi neden hiç bir yetkili şu duraklara bir el atmıyor durak dışı indir bindir buna minibüsler de dahil bir sürü zaman maddi kayıp durakta beklemesini bilmeyen bir insanımız var çok geriyiz çok hangi birini söyleyeyim yazık hangi akıllı ! akbil,e resim koymayı düşündü acaba ona ödül verilsin elazığ,ın en akıllı adamı diye..

 • ayhan
  27 Eylül 2014 14:02

  karta resim koymak çok saçma bunu bır daha düşünsünler ve diğer illerden örnek alsınlar. diğer illerde 5 tl verip kart alıyorsun ve tl yükleyip otobüslere bine biliyorsun. fotoğraf ancak 65 yaş ve üzeri bide engelli vede öğrencilerden alabilirsiniz bizim gibi sade vatandaşlardan almak çok saçma geldi bana ama yinede iyi bir uygulama

Bir Yorum Yazın