O İşçiler Elazığ’a Yürüdü

  • Haberin Tarihi: 13 Eylül 2014
  • Bu haber 1514 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
O İşçiler Elazığ’a Yürüdü

Van’da çalıştırılma süresi sona eren ve tekrar işe alınma talebiyle Ankara’ya yürümek isteyen grup Elazığ’a ulaştı.

120 Kişi Elazığ’a Yürüdü

Van’da 2011 yılında meydana gelen depremlerin ardından Toplum Yararına Çalışma Projesi (TYÇP) kapsamında Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) bünyesinde çeşitli kurumlarda işe alınan 7 bin 286 işçinin görevine 4 ay önce son verilmesinin ertesinde tekrar işe alınmaları isteğiyle Ankara’ya yürüyen yaklaşık 120 kişi Elazığ’a geldi.

Elazığ kent girişinde polis, grubun izinsiz yürüyüş yaptıkları sebebiyle şehir merkezine girmelerine izin vermemesinin ardından, kalabalık Güney Çevre Yolu’ndan Malatya’ya doğru yürüyüşe geçti.

Araç Tahsis Edildi

Güney Çevre Yolu’nda yaklaşık 5 kilometre kadar yürüyen gruba daha sonra Elazığ’daki bazı Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tarafından Malatya’ya kadar götürülmeleri için araç tahsis edildi.

Elazığ-Malatya Karayolu’nun 30. kilometresinde bulunan bir dinlenme tesisinde yemek molası veren grup daha sonra araçlarla Ankara’ya doğru yollarına devam etti.

Mola yerinde grup adına basına açıklamalarda bulunan Ethem Altın, Van’dan Ankara’ya yürüme amaçlarının tekrar işe alınmak olduğunu belirterek, sonuç alana kadar eylemlerine devam edeceklerini vurguladı.

4 Gün Yürüdüler

Van’dan çarşamba günü yola çıktıklarını, buraya kadar yolun 382 kilometresini yaya olarak ve geri kalanında bazı sivil toplum kuruluşlarının kendilerine destek olmak amacıyla tahsis ettikleri araçlarla geldiklerini ifade eden Altın, 4 gün sonra Elazığ’a ulaştıklarını belirten Altın:

“Böyle il il sesimizi kamuoyuna duyurarak, bu insanların ne kadar mağdur olduğunu ve iradeli olduğunu göstere göstere inşallah Ankara’ya varacağız. Ankara’ya gittiğimizde özellikle Çalışmaya ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının önünü gideceğiz ve muhataplarla konuşacağız. Olumlu bir sonuç alamazsak Güvenpark’ta Sayın Başbakanımızla görüşme talebinde bulunacağız. O da mümkün olmadığı taktirde TBMM’nin önüne gidip orada oturma eylemimizi başlatacağız. Muhakkak birileri orada derdimizi anlar bize yardımcı olur. Eğer o da olmazsa arkadaşlarla aldığımız karar şudur; Bir dış ülkeye iltica hakkımızı isteyeceğiz.” şeklinde konuştu.

(haber7)

Bir Yorum Yazın