Sönmez Darbe Yıllarını Anlattı

  • Haberin Tarihi: 12 Eylül 2014
  • Bu haber 855 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Sönmez Darbe Yıllarını Anlattı

İrfan SÖNMEZ darbenin yıl dönümünde darbe yıllarını anlattı

12 Eylül 1980 askeri darbesinin üzerinden 34 yıl geçti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren başkanlığında gerçekleştirdiği 12 Eylül darbesi ile Türkiye Cumhuriyeti, 27 Mayıs 1960 darbesi ve 12 Mart 1971 muhtırasının ardından silahlı kuvvetlerin yönetime üçüncü müdahalesini yaşadı.

12 Eylül Darbesi sonrasında Kenan Evren ve kuvvet komutanlarından oluşan Milli Güvenlik Konseyi 1983 genel seçimlerine kadar Türkiye’ye ilişkin tüm kritik kararları aldı. 1980 ihtilali ile Süleyman Demirel’in Başbakan olduğu hükümet görevden alındı. Türkiye Büyük Millet Meclisi lağvedildi. Anayasa uygulamadan kaldırıldı. Siyasi partiler kapatıldı, parti liderleri gözetim altında tutuldu, yargılandı. Türk siyasetinin yeniden tasarlandığı ve yaklaşık dokuz yıl süren askeri düzende, 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı.

Açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı. 517 kişiye idam cezası verildi. Aralarında iki Elazığlının da bulunduğu 49 kişi idam edildi. 937 film sakıncalı bulunduğu için yasaklandı. Gazeteler 300 gün yayın yapamadı. 30 bin kişi sakıncalı olduğu için işten atıldı.

Darbe sürecinde uzun yıllar cezaevinde yatan ve birkaç kez idama mahkum edilen hukukçu yazar İrfan SÖNMEZ de darbenin yıl dönümünde darbe yıllarını anlattı ve o dönemde yaşananlarla, Türkiye’nin iç karışıklığa sürüklenmek istendiğini savundu.

SÖNMEZ darbelerinin etkilerinin uzun yıllar silinemeyeceğinin unutulmaması gerektiğini anımsatarak, darbeyi oluşturan şartların ortadan kaldırılması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’deki darbelerin kritik dönemlerde yapıldığına dikkat çeken SÖNMEZ, darbelere dış ülkeler tarafından da desteklendiğini savundu.

Darbelerin hesabının sorulması gerektiğini anımsatan SÖNMEZ, “Hesabı sorulmayan darbe diğer darbenin habercisidir” dedi.

Darbe dönemlerinde yapılan sokak gösterilerine de atıfta bulunan SÖNMEZ, problemlerin çözüm yerinin sokaklar olmadığına vurgu yaptı.

Bir Yorum Yazın