Siviller de Kriptolu Telefon Kullanabilecek mi?

  • Haberin Tarihi: 11 Eylül 2014
  • Bu haber 949 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Siviller de Kriptolu Telefon Kullanabilecek mi?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “İsteyen kriptolu cep telefonu kullanabilecek” şeklinde konuştu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yapmış olduğu açıklamada, devletin zirvesinin kullandığı kriptolu telefonların dinlenmesinin ardından yeni kriptolu telefonlar hazırlandığını söyledi. Yazılımı ve donanımı değiştirilen yeni kriptolu telefonların yılbaşında devletin üst yöneticilerine dağıtılacağını belirten Fikri Işık, yılbaşından sonra devlet yöneticileri için “yeni nesil” kriptolu telefonlar için yeni bir çalışma başlayacağını kaydetti.

Bakan Işık, hukuksuz dinlemelerin bir örgütün işi olduğunu ifade ederek, kripto yazılımını yapanla dinlemeyi yapanın örgütsel işbirliği olmadan dinlemesinin mümkün olmadığını belirtti. Bakan Işık, hukuk devletinde yasa dışı dinlemeyi kimsenin mazur ve meşru gösteremeyeceğini vurguladı.

Sivillere de Kriptolu Telefon

Gündelik hayatta kullanılan cep telefonlarının dinlenilmesine yönelik güvenlik tedbirlerinin olmadığını belirten Işık, kriptolu telefonların ise güvenlikli olduğunu ifade etti. Bakan Işık, ayrıca “TÜBİTAK’ın sivil kullanıma yönelik cihaz üretim çağrısını çok önemsiyoruz. Herkesin kolaylıkla dinleyemeyeceği bir yapı oluşturmak istiyoruz. Buna yönelik olarak TÜBİTAK bir çalışma başlattı. Hiçbir iletişim yüzde 100 güvenli değildir. Buna karşılık, en güvenli görüşmeler kriptolu telefonlarla yapılıyor. Sivillerin talebiyle bunu yaygınlaştırmak istiyoruz. İsteyen kriptolu cep telefonu kullanabilecek” şeklinde ifadeler de kullandı.

ch-logo

Bir Yorum Yazın