Stres Nasıl Yönetilir?

  • Haberin Tarihi: 9 Eylül 2014
  • Bu haber 1657 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Stres Nasıl Yönetilir?

Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, sevinç ve gülebilme yeteneğinin çok önemli olduğuna vurgu yapıyor

Gülmek hem güleni, hem de çevresindekileri doğrudan etkileyen bir faktördür. Gülen kişi çevresine pozitif enerji verirken kişi aynı zamanda kendi ruh sağlığını da korumuş oluyor. Bunun sonucunda stresten de uzak kalıyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, sevinç ve gülebilme yeteneğinin umutsuzluk ve korkuyu tahrip eden en büyük güç olduğuna vurgu yapıyor.

Gülmek Stresin Panzehiridir

Burkovik, gülmenin kişinin ruh sağlığına çok iyi geldiğini belirtiyor. Burkovik, iyi bir hayat için sevinç ve mizahın hayatın bir parçası haline getirilmesi gerektiğine vurgu yapıyor. “Gülmek stresin panzehiridir” şeklinde konuşan Burkovik mizahın kişiye güç ve yeni bir bakış açısı kazandırdığını söylüyor. Burkovik, kişilerin stresli hallerde mizah silahını kullanabileceğini hatırlatıyor: “Yaşamımızın en doğal parçası gülmek… Doğduğumuz andan itibaren çevremizdekilerin tek beklediği bir söz ve bir gülücüktür. Sözcüklerimiz de gülüşlerimiz tıkanırsa yaşamımız da tıkanır. Bu sebepten ötürü mizah da çok önemli. Çünkü mizah, kişinin en zor durumların üstesinden gelmesine olanak tanır. Stres anında kişi enerjisini başka bir yere yönelterek stresli durumdan uzaklaşabilir. Böylece gerilim düşer, korku, düşmanlık, öfke gibi duygular diner. Mizah son derece güçlü bir kurtarıcıdır.

İyi Bir Hayat İçin Hayatımızda Mizah Olmalı

Zaman zaman kelime cambazlığı yapmak ve duruma uygun şekilde konuşmak son derece önemlidir. İlle de en doğru olanı yapmalıyım, kimse bana gülmemeli gibi mükemmeliyetçi düşünceler yerine bazen insanları gülmeye teşvik etmek son derece yararlı olabilir. Başarının yolu bir bakıma doğallık ve kendiyle barışık olmaktan geçiyor. Unutmayalım ki sevinç ve gülebilme yeteneğini koruyabilmek umutsuzluk ve korkuyu tahrip eden en büyük güçtür. O yüzden iyi bir hayat yaşayabilmek için sevinci ve mizahı hayatımızın bir parçası yapmak gerekir.” şeklinde konuştu.

ch-logo

Bir Yorum Yazın