Elazığ Tanıtım Günleri

 • Haberin Tarihi: 8 Eylül 2014
 • Bu haber 2631 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Elazığ Tanıtım Günleri

Elazığ Tanıtım Günleri programı Elazığ’da yapılmalıdır!

Elazığ Belediyesi ve Elazığ Valiliği başta olmak üzere “Elazığ Tanıtım Günleri” adıyla çeşitli illerde düzenlenen aktivitelerin gerçekleştirilmesinde emeği geçen bütün STK oluşumlarına çağrımızdır.

Öncelikle Elazığ ve Elazığ’ın tanıtılması adına emeği geçmiş, şimdilerde geçmekte olan ve yarın da geçecek bütün kardeşlerimize, hemşehrileri olarak şükran borçlu olduğumuzu ifade etmek isteriz.

Sevgili Elazığlılar! Bildiğiniz üzere İstanbul Feshane’de 4-7 Eylül arasında Elazığ Tanıtım Günleri programları düzenlendi. Bizler de bu vesileyle fikrimizi beyan etmek babında birkaç kelam etmek istiyoruz.

Bu konseptte farklı illerde çeşitli zamanlarda düzenlenen günlerin elbette yararı olmuştur, olacaktır da. Yalnız, zaman malum tüketim çağı, bizler de bu tüketim çağının zaman çarkında ezilip, gındırlanıp giderken özümüzün törpülendiğinin, değerlerimizi çok çabuk tükettiğimizin farkına varamayabiliyoruz. Gurbet ilde, Elazığ’a dair bir şeyler görmek heyecanıyla yanıp tutuşan, yürekleri bir başka atan hemşehrilerimize bir düşünelim buradan neler götürebiliyoruz! Acaba madde midir tek götürdüğümüz yoksa eğer hala kaldıysa biraz “ruh”unu götürebiliyor muyuz Gakkoş’un ve Elazığ’ın…

Elazığ’ı tanıtmak denince ne anladığımızın acizane oldukça önemli olduğunu düşünmekteyiz. Elazığ’ı tanıtmak, gurbet ilde yaşayan hemşehrilerimize, ayranımızı, köftemizi, orciğimizi tattırmakla sınırlı olmamalıdır.

Elazığ’ı tanıtmak, oralarda resmi kurumlarımızın açtıkları stantlarda göstermelik boy boy fotoğraf çektirilecek, Elazığ resimleriyle süslenmiş dekorlar oluşturmak hiç değildir.

Elazığ’ı tanıtmak gurbet ile taşınmış basın mensubu ordusu ve mülki-idari kadroyla ulusal basına sözüm ona birliktelik pozları vermek de değildir.

Elazığ’ı tanıtmak ruhundan arındırılmış, destanı yazılacağı yerde her gün biraz daha unutulmuş folklörümüzün ve özellikle musikimizin canlı yayınlı!-çiğköfteli partilerde anlamsız durumlarda anlatılması ya da çığırılması da değildir. (Yapacaksanız Kürsübaşı geleneğini tam anlamıyla -profesyonel olarak- gelin yeniden canlandırın )

Elazığ’lıyı ayırıp bölüp Elazığ’lı olmayanların bağırlara basıldığı bir organizasyon Elazığ’ı tanıtmaktan uzak, ruhsuz bir ceset hükmündedir. Ehemmiyeti yoktur. Bu konuda öncelikle Belediyemiz üzerine düşeni yapmalıdır.

Bu girişten sonra çağrımızın içeriğine gelelim dilerseniz. Kanal Elazığ olarak hiçbir zaman kuru eleştiri yapmayacağız. Eleştirdiğimiz bir durumun karşısında mutlaka alternatifini ve önerimizi de sunmaktan yanayız. Bu konuyla ilgili önerimiz ve isteğimiz kısaca aşağıda özetlenmiştir.

“Elazığ Tanıtım Günleri”nin bir benzerini acilen, mümkün olan en kısa zamanda, şuana kadar yapılanların en zengin ve kapsamlısı olacak biçimde Elazığ’da düzenlenmesini istiyoruz (zaten yerinde yapılırsa haliyle doğal bir biçimde kendiliğinden en kapsamlısı olacaktır.) Evet evet yanlış okumadınız Elazığ’da “Elazığ Günleri”…İlk bakışta biraz garip görünebilir. Ama herkesi bu konuda biraz düşünmeye davet ediyoruz.

Düşünün lütfen! Stantlardan ve özel mekanlardan ziyade doğal ortamında, Harput’un, Keban’ın Sivrice’nin, Hazar’ın, Palu’nun vesair ilçelerin ve buralardaki yaşayan mekan ve insanların ev sahipliğinde tüm şehrin bir panayır havasında dışarıdan gelen gurbetçilerini ağırladığını… Hem dışarıda yaşayan insanlarımız bir nebze de olsa memleketlerini yerinde yaşayıp müşahade edecekler, hem unuttuklarını hatırlayacaklar. Esasen hepimiz unuttuğumuzu hatırlayacağız bu vesileyle…

Elazığ’da olsun dememizin birçok açıdan önemi var. Sadece güzelliklerimizi göstermek değil amacımız. Yitirdiklerimizi de görüp öz eleştiri yapıp şehirce yeniden ayağa kalkacak gücü bu birliktelik sayesinde bulabiliriz belki…

Mesela kirlettiğimiz Hazar’ımızın gün geçtikçe yitmesi durumunu görüp kaybettiğimiz “Mavi Bayrağı” hatırlayabileceğiz hep beraber. Üç tarafımız sularla çevrili olmasına rağmen kurumuş ovalarımızı görüp, ağaçsız dağlara da bakıp inmeyen rahmeti anlayabileceğiz belki… ve o üzerimize atıldığını düşündüğümüz ölü topraklarını…

Ah Harput! Ah Yukarı Şehir, bizler yerin dibine evler kurduk ta sen yukarıda kaldın ey yukarı şeher!… Görene “Yıkılasın diye kim beddua etti de bu haldesin” dedirten yitik Harput. Bu vesileyle sana da geleceğiz… Nasıl yıktığımızı müşahede etmek için. İl dışında stantlardaki resimleri önünde boy boy fotoğraf çektirilen ve bir silueti kalmış “Süt Kale”mizi birlikte ziyaret edeceğiz… ve sanal platformlarda seni görüp iç çeken, gurbet ildeki stantlarda önünde resim çektiren gerçekte seni görse taşını öper ey kale! Ey yitik Harput’umuzun sembolü, Ey Süt gibi temizlerin bize emaneti…

“Kürsübaşı” bir başka yitiğimiz… Kürsübaşlarında toplanan, bilgilenen geçmişi de hatırlamalı. Selamlık odalarında sesleri güzel kimseler tarafından okunan Ahmediye, Muhammediye, Kıssas-ı Enbiya kitapları; Emrah, Nevres külliyatından parçalar… yerlerinden eser var mı tanıtım günlerinde… Fuzulî, Bakî, Nefî, Nabî, Nedim eserleri okunup, dinlenip yorumlar yapılırmış…

Hani hep eleştirmeyeceğiz demiştik ya. Biraz da alternatif Elazığ Programı için detay öneriler verelim;

1-Elazığ’daki program, Elazığ Belediyesi, Elazığ Valiliği, Fırat Üniversitesi öncülüğünde bütün kültürel STK’lar, dernekler, vakıflar, odalar katılacak şekilde sahiplenilmelidir ve dev bir organizasyon şeklinde düzenlenmelidir. Bir tane oda/oluşum/stk dahi es geçilmemelidir. Gün birlik günüdür.

2-Bu tanıtım günlerinin düzenleneceği tarih konusunda bile ciddi araştırmalar yapılıp katılımın en yoğun sağlanabileceği zaman dilimi seçilmelidir. Gün olarak 4-5 güne yayılmalıdır. Katılım yoğun bir şekilde sağlanabilirse mutlaka geleneksel hale getirilmelidir. Etkinlik günlerine verilecek isim için vatandaşa danışılmalı, belediyemiz öncülüğünde yapılabilecek küçük anketlerle öne çıkan isimler vatandaşa sorularak isme karar verilmelidir.

3-Programlar, bütün yöresel, folklorik faaliyetler yapılabilecek şekilde kapsamlı olmalıdır. Geçmişin özü bozulmamış bütün gelenekleri ruhu da hissettirilecek şekilde ciddi hazırlıklardan sonra ortaya konulabilmelidir.

4-Geceleri “Kürsübaşı” etkinlikleri mutlaka özüne uygun bir şekilde yapılmalıdır. Buradaki Kıraatler(okumalar) muhakkak yaşatılmalıdır.

5-Bu vesileyle “Fuar Alanı” projesi gündeme getirilmeli ve şehrimize kazandırılmalı ve ama etkinlikler mutlaka birden fazla yerde yapılmalıdır. Oluşturulacak yeni fuar alanı ve Fırat Üniversitesi Kampüsü mutlaka değerlendirilmelidir.

6-Bütün ilçelerimizden yöresel özelliklerine uygun etkinlikler yapılması istenmeli, ilgili ilçe ve öne çıkan yöre ve yerlerin idari yöneticilerine de görevler verilerek etkinlik kapsamı genişletilmelidir.

7-Stant kira ücretleri İstanbul Feshane’deki ücretlerle aynı tutulup (Elazığ’daki kiraların İstanbul’dakinden daha düşük olacağı gerçeğinden hareketle) artan kısım ile tanıtım günlerine gelecek hemşehrilerimizin geliş-gidiş yol ücretleri karşılanmalıdır. Ciddi finansör ve sponsorlar bulunup geliş gidiş ve konaklamalara yardımcı olunmalıdır.

8-Fatih Kısaparmak, Esat Kabaklı, Abdullah Şekeroğlu, Bülent Serttaş vb. gibi Elazığ tanıtımı açısından öne çıkan tanınmış insanlarımıza mutlak surette ayrım yapılmaksızın ulaşılmalı, gidilmeli ve mutlaka organizasyona ekipleriyle birlikte katılımları sağlanmalıdır.

9-Harput Geceleri vb. tiyatro gösterileri ile Elazığ yöresi ağzı yaşatılmalı, Konserlerle, türkülere yeniden can verilmeli, şiir dinletileriyle eğlenirken ruhların pası silinmelidir. Hatta belki mümkünse “Hazar Şiir Akşamları” da bu dev organizasyon bünyesinde yapılmalı ve katılımların yoğunluğundan faydalanmalıdır.

10-Bu günler birlik, kardeşlik günleri biçiminde tanıtılarak dev bir yapıda gerçekleştirilmeli ve hatta Elazığ’ın tarihi boyunca ulaştığı rekor sayıdaki nüfusa ulaşması sağlanmalıdır ve bu durum resmi kayıtlara geçirilmelidir.

Bu konuyla ilgili tüm ekibimizle birlikte gerek projelendirme, gerek hazırlık aşamalarında gerekse de organizasyon süresinde elimizden gelen desteği sunacağımızın bilinmesini isteriz.

Kamuoyuna saygılarımızla bildiririz…

KANAL ELAZIĞ

Bu yazıya 4 Yorum Yapıldı.

 • Mehmet Ali
  8 Eylül 2014 16:18

  Elazığ’da bu tür etkinliklerin yapılacağını duymak bile çok cezbedici umarım en kısa zamanda böyle faaliyetleri şehrimiz içerisinde de görürüz. Gerekli desteği yetkililerin vereceğinden hiç şüphem yok.

 • ilhami
  9 Eylül 2014 08:01

  katılmamak mümkün değil/iyi analiz yapılmış/net resim bu bence..

 • Burak
  9 Eylül 2014 09:51

  Gerçekten olması gerekeni yazıp duygularımıza tercüman olmuşsunuz. Teşekkürler

 • Mehmet
  9 Eylül 2014 18:05

  Baştan sona Kadar okudum çok güzel bir düşünce ama ne yazıkki bu düşünceyi hayata geçirecek ilgili yok bu gün Elazığ spor un düştüğü durum ortada Valimiz ve Belediye başkanımız sahip çıkmak istedi ne oldu bilmiyorum Valimiz ve Belediye Başkanımız geri çekildiler.ALLAH Aşkına İlimizin en Büyük mülki amiri Vali ve Belediye Başkanı değilmi o zaman ilimize Güzel günler yaşatmak isteyen yetkililerimize engel olan kim.Şahsen ben Bilgilenmek istiyorum yoksa şehrimiz başka birileri tarafından yönetiliyor haberimizmi yok Demem oki Sayın Yetkililer Gelin Bundan sonra Şeffaf olarak İlimizi yönetelim olmazmı Olan Biteni vatandaşımız bilsin Bak Bakalım Elazığ nasıl bir şehir oluyor görelim.Elazığ ın bu gün bu hale gelmesinin temel sebebi Vatandaşların bir şeylerden bi haber olmasıdır Vesselam ALLAH Vatandaşımıza Basiret nasip etsin İlimizdeki olumsuzlukları görebilsin yoksa biz daha çoook çekeriz İnşaALLAH Bundan sonra Vatandaşımız sahip çıktıkça Şehrimiz hakettiği değerini bulacaktır.Birincisi Seçtiğimiz Milletvekillerimize hesap soracağız bunu başardığımızda Şehrimizde kendiliğinden değerini bulacaktır ne yazıkki bunu başaramıyoruz BAŞARMALIYIZ BAŞKADA ÇIKAR YOL YOK VESSELAM ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN

Bir Yorum Yazın