Kullanıcıları Çıldırtan Özellik

  • Haberin Tarihi: 4 Eylül 2014
  • Bu haber 1435 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Kullanıcıları Çıldırtan Özellik

Facebook videoları otomatik oynatması kullanıcılara yaramadı

Otomatik başlatılan videolar, özellikle tablet ve cep telefonundan internete bağlanıldığında internette gezinme deneyimini oldukça yavaşlatıyor. Bunun yanı sıra 5 dakikalık kota aşımı için ödenen ücret 3 lirayı buluyor. Bunun sonucunda şikayetler artınca Facebook da konuyla ilgili açıklama yapma gereği duydu.

facebook ayarlar

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, bu şekilde otomatik başlayan video içeren sitelerin müşterilerin hizmet öncesi bilgilendirme hakkını ihlal ettiğini söyledi. Bundan kaynaklanan aşırı ücretlerin de müşteri hakkı ihlali olduğunu belirten Çakar, kullanıcıları bu konuda bilinçli davranmaya çağırdı.

Facebook’tan İlk Açıklama

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, videoların otomatik oynatılmasına ilişkin, “Videoların minimum veri kullanması için gereken hassasiyeti gösteriyoruz” açıklamasında bulundu. Videoların sadece ekranda kaldığı sürelerde aktif olduğu ifade edilen açıklamada, video üzerinde beklenmediği takdirde aşırı bir veri kullanımı olmayacağı kaydedildi.

Facebook’ta Videoların Otomatik Oynatılmasını Engelleyin

Popüler sosyal paylaşım platformu Facebook, her geçen gün biraz daha büyüyor ve yeni özellikleriyle kullanıcılarının karşısına çıkmaya devam ediyor. Tabii bu özellikler arasında sevilenler olduğu gibi tepkiyle Ancak bu özelliklerin sevilmeyenleri de olabiliyor. Örneğin “video ön izleme” modu.

Herkesin dikkatini çekmiştir. Son zamanlarda Facebook’taki videolar kendi kendilerine çalışıyor ve eğer izlemek isterseniz üzerine tıklayarak sesli hallerini izleyebiliyorsunuz. Facebook, bir nevi ön izleme modu hazırlayarak videoların daha ilgi çekici hale gelmesini istemiş olabilir, ancak öte yandan özellikle kotalı internet kullananlar için bu pek de iyi bir uygulama değil.

Eğer Facebook’a PC’den bağlanıyorsanız. Ayarlar sekmesine gidin ve ardından sol tarafta en alt köşede “Videolar” başlığını göreceksiniz. Ona da tıklarsanız sizi “Video Ayarları” başlığı karşılayacak ve burada yer alan “Videoları Otomatik Oynat” seçeneğini kapatarak bu ön izleme uygulamasından kolayca kurtulabilirsiniz.

facebook otomatik video oynatma

Bu uygulamanın telefonunuzda da kapalı olmasını istiyorsanız, ayrıca telefonunuzda da Facebook’un ayarlar kısmına giderek kapatmanız gerekiyor.

(haber7)

Düzenleyen: Uğur Gürtürk

Bir Yorum Yazın