Elazığ Şube Başkanı’ndan Beklentiler

  • Haberin Tarihi: 21 Ağustos 2014
  • Bu haber 1026 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Elazığ Şube Başkanı’ndan Beklentiler

Türkiye Emekliler Derneği Şube Başkanı Aziz Hıdır Doğan, emekli aylıklarındaki azalmalara bir çözüm getirilmesi gerektiğini belirtti

Türkiye Emekliler Derneği Elazığ Şube Başkanı Aziz Hıdır Doğan, meclisin tatile girmesiyl birlikte görüşmeleri durdurulan torba yasanın emeklileri de yakından ilgilendirdiğini vurgulayarak, torba yasayla emeklilerin aylıklarındaki azalmalara çözüm için aylık bağlama oranlarının düzeleceğini belirtti.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle çalışılan sürenin uzadıkça, emekli aylıklarında önemli oranda azalmaların yaşandığının altını çizen Doğan açıklamasında; “Bunun nedenleri incelendiğinde, 2000 öncesi, Ocak 2000-Eylül 2008 ile Ekim 2008 sonrası dönemlere ilişkin 3 ayrı kısmi emekli aylıkları farklı parametrelere göre hesaplanmaktadır. Her 3 dönemde de çalışması olan sigortalılara emekli aylıkları hesaplaması yapılırken, en büyük kayıp 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu dönemindeki çalışmalarda görülmektedir. Uzun süredir kamuoyunun da gündeminde olan emekli aylıklarındaki azalmalara bir çözüm getirilmelidir. 2000 sonrası dönem için tek bir güncelleme katsayısı ve aylık bağlama oranı belirlenmelidir” şeklinde konuştu.

Doğan, emeklilerin promosyon sorununu çözecek nitelikte bir hükmün de torba yasaya dahil edilmesini istedi.

Düzenleyen: Uğur Gürtürk

Bir Yorum Yazın