Yatırımlar %60 Azaldı

  • Haberin Tarihi: 12 Ağustos 2014
  • Bu haber 865 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Yatırımlar %60 Azaldı

Teşvik yasasında 4. bölgede yer alan Elazığ’da yeni yatırımlar yüzde 60 azaldı

Elazığ TSO tarafından hazırlanan ve TOBB’a sunulan raporda Teşvik Yasasında 4. Bölgede yer alan Elazığ’da yeni yatırımların 2012 öncesine göre yüzde 60 azaldığı belirtildi. Raporda, çok ivedi olarak yeni bir teşvik düzenlemesine ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne sunulan raporda bürokratik engeller ve eşgüdüm yetersizliğine dikkat çekilerek, yeni yatırım yapacak olan girişimcilerin bedelsiz arsa bulma konusunda ciddi sorunlar yaşadıkları ve bu konuda bir koordinasyonsuzluğun mevzu konusu olduğu ifade edildi. Raporda, kurumlar arası eşgüdüm, pratik sorun çözme ve yol göstermede sorunlar yaşandığı da aktarıldı.

Prosedürler Çok Ağır

Raporda ayrıca Kalkanıma Ajansları, KOSGEB ve TKDK Desteklerine de atıfta bulunuldu. Rapora yansıyan görüşte; “Bölgeler arası kalkınmışlık makasının azaltılması ve yeni yatırımların önünün açılması hususunda çok önemli olan bu iki kurum için toplumun beklentileri söz konusudur. Kalkınma Ajanslarının başta mali yapısı olmak üzere yeniden bir düzenlemeye ihtiyacı olduğu, TKDK’da ise destek başvurularında prosedürlerin çok ağır olduğu görülmektedir. KOSGEB tarafından geçmişte uygulanan ve işletmeler açısından çok önemli bir destek olarak yoğun ilgi gören can suyu kredilerinin yeniden aktifleştirilerek KOBİ’lere destek sağlanması önem taşımaktadır.” şeklinde ifadelere yer verildi.

Yeraltı ve Yerüstü Zenginlikler Katma Değere Dönüşmeli

Öte yandan, Üzüm, Maden, Mermer, Turizm, İmalat Sanayi, Hayvancılık, Su Ürünleri ve Hizmetler gibi sektör ve ürünlerde ilin önemli bir potansiyeli olduğu ifade ederek, bu kaynakların üretime, istihdama ve katma değere dönüşmesi konusunda yeni destek politikalarının geliştirilmesinin lazım olduğunu vurgulandı.

Bir Yorum Yazın