Vahşet ! Doğu Türkistan’ da Yüze Yakın Şehit

  • Haberin Tarihi: 5 Ağustos 2014
  • Bu haber 908 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Vahşet ! Doğu Türkistan’ da Yüze Yakın Şehit

Kardeşlerimizin gözyaşı dinmiyor

Çin’in kuzeybatısındaki Uygur Özerk Bölgesi’nin Şaçı kasabasında, pazartesi günü çıkan olaylar bahane edilerek 96 kişinin katledildiği bildirildi. Resmi olmayan kaynaklardan gelen haberlere göre bu sayı çok daha yüksek. Resmi haber ajansı Şinhua, bölge yetkililerinin açıklamalarına dayandırdığı haberine göre, Şaçı kasabasındaki olaylarda 96 kişi şehid oldu.

215 KİŞİNİN AKIBETİ BELLİ DEĞİL

Olaylarda ayrıca 215 kişinin tutuklandığı ve saldırıların arkasında Nuramat Savut isimli bir kişinin bulunduğu iddia edildi. Çin devlet medyası, göstericilerin karakol ve hükümet binalarına saldırıp, araçları tahrip ettiğini öne sürmüştü. ABD merkezli Uygur Amerikan Derneği ise, bölgede yaşayanlara dayanarak, Uygurların Ramazan ayı boyunca süren baskılarını ve yargısız infazları protesto etmek için sokağa çıktığını kaydetti.

İHH’DAN ÇİN ŞİDDETİNE PROTESTO

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) öncülüğünde bir araya gelen bir grup, Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı şiddeti protesto etti. Ellerinde Türkiye, Doğu Türkistan ve Filistin bayrakları bulunan Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu üyeleri, Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı şiddeti protesto için bu ülkenin Ankara Büyükelçiliği önünde toplandı.

(Yeniakit)

Düzenleyen: Talha KAYALI

Anahtar Kelime: , , ,

Bir Yorum Yazın