Hacıoğulları’ndan Çiftçilerin Sorunları

  • Haberin Tarihi: 4 Ağustos 2014
  • Bu haber 1423 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Hacıoğulları’ndan Çiftçilerin Sorunları

Ziraat Odası Başkanı İbrahim Hacıoğulları çiftçilerin yaşadığı sorunları da dile getirdi

Keban Baraj Gölü havzasında kuraklığın etkisiyle suyun çekildiği alanlar tarım arazisi olarak kullanılıyor. Suların çekilmesiyle boşta kalan arazilerin değerlendirildiğini söyleyen Ziraat Odası Başkanı İbrahim Hacıoğulları çiftçilerin yaşadığı sorunları da dile getirdi ve yetkililere seslendi.

Elazığ’da bazı çiftçiler, Keban Baraj Gölü havzasında kuraklığın etkisiyle suyun çekildiği alanları, çeşitli ürünler yetiştirerek değerlendiriyor. Yörede kimi çiftçiler, Keban Baraj Gölü havzasında Murat Nehri’nin suyunun çekilmesi sonucu ortaya çıkan arazilerde Mısır, nohut, buğday, ayçiçeği ve karpuz yetiştiriyor.

Keban Baraj Gölü havzasındaki arazilerin normalde çok verimli olduğunu belirten Elazığ Ziraat Odası Başkanı İbrahim Hacıoğulları, “Suların çekilmesiyle çiftçiler, boşta kalan arazileri değerlendirmek istedi fakat umduklarını bulamadılar. Buralarda ekilen ürünler, istenilen verimi sağlamadı” dedi.

Başkan Hacıoğulları kuraklık ve don nedeniyle ürünlerin bu yıl zarar gördüğünü söyledi. Çiftçilere yardım talebinde bulunan Hacıoğulları borçları ertelemenin çiftçiyi rahatlatmadığını söyledi.

Uluova ve Kuzova’da yaşanan su kesintilerine dikkat çeken Hacıoğulları, birçok köyde suyun olmadığını ancak kayıtlarda sulu arazi olarak geçtiği için çiftçilerin destek ödeneklerinden yararlanamadığını söyledi.

Düzenleyen: Uğur Gürtürk

Bir Yorum Yazın