Okullarda Danışmanlık Hizmeti

  • Haberin Tarihi: 23 Temmuz 2014
  • Bu haber 1063 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Okullarda Danışmanlık Hizmeti

Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden velilere danışmanlık hizmeti

Elazığ İl Milli Eğitim müdürlüğü Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavınından sonra öğrenci ve velilere tercihlerle ilgili danışmanlık yapmak amacıyla tüm ortaokullarda ve Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet binasında tercih bürosu oluşturdu.

Ahmet Bağlıtaş, konuyla ilgili : “Bakanlığımızın 2013-2014 eğitim öğretim yılında uygulamaya başladığı TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavının birincisi 28-29 Kasım 2013, ikincisi ise 28-29 Nisan 2014 tarihlerinde yapılmıştır. İlimizde 107 sınav merkezinde, 715 salonda yaklaşık 10.058 öğrenci sınava girmiştir. Bakanlığımız 04.07.2014 tarihinde ortaöğretim kurumlarımızın kontenjanlarını belirlemiş akabinde 07.07.2014 tarihinde de 8. Sınıf öğrencilerinin yerleştirmeye esas puanlarını açıklamıştır.

8’inci sınıfı tamamlayan tüm öğrenciler taban puan uygulaması olmadan yerleştirme işlemleri için tercihte bulunabilecektir. Tercihler öğrenci/veli tarafından, https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi öğrencinin 8’inci sınıfı tamamladığı ortaokuldan ya da herhangi bir ortaokul müdürlüğünden de yapılabilecektir. Tercihte bulunan bütün öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri öncelikle, Okul tercih kodlarına göre oluşturdukları A grubu tercihlerine, puan üstünlüğü ve tercih sıralamaları dikkate alınarak yapılacaktır. Okul tercih kodlarına göre yapılmış A grubu tercih listesinde yer alan tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler; öğrencinin ikamet adresi, yerleştirmeye esas puanı, tercih önceliği, okul kontenjanı ve okulun A grubu (okul tercih kodlarına göre yapılan tercih grubu) yerleştirme taban puanı dikkate alınarak B grubundan (okul türlerine göre yapılan tercih grubu) tercih edeceği okul türlerine göre sistem tarafından otomatik olarak yerleştirilecektir. Yerleştirme işlemi sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup kesin kayıtları 22 Ağustos 2014 tarihinde sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Öğrenci velilerimizin dikkat etmesi gereken hususlardan biriside yerleştirme işlemi bir defa yapılacak olup yedek yerleştirme yapılmayacaktır.

Öğrencilerimiz İlimiz genelinde 84 ortaöğretim kurumuna ya da ilimiz dışındaki ortaöğretim kurumlarını tercih edebilecekleridir. Öğrenci ve velilerimize tercihlerle ilgili danışmanlık yapabilmek için tüm ortaokullarımızın yanı sıra Elazığ Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet binasında da 31 Temmuz Perşembe ile 8 Ağustos Cuma tarihleri arasında açılacak tercih bürosunda 09.00-12.00 ile 13.00-16.00 saatlerinde rehber öğretmenlerimiz eşliğinde öğrencilerimizin almış oldukları puanlar ve ilgileri doğrultusunda danışmanlık hizmeti sunulacaktır. Bu sürecin öğrencilerimize ve ailelerine şimdiden hayırlı olmasını diliyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın