Elazığ’da Sağlık Taramaları

  • Haberin Tarihi: 12 Temmuz 2014
  • Bu haber 1258 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Elazığ’da Sağlık Taramaları

Elazığ’da 4 ilçede yürütülecek olan projenin ilk adımı bugün Sivrice İlçesi Düzbahçe köyünde atıldı

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü, Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği ve Fırat Tıp Öğrencileri Birliği ortaklığıyla hazırlanan “Elazığ kırsalında 18 yaş üstü kişilerde sık görülen hastalıkların belirlenmesi” adlı proje uygulamaya konuldu. Bu kapsamda Sivrice ilçesine bağlı Düzbahçe köyünde sağlık taraması yapıldı.

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü, Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği ve Fırat Tıp Öğrencileri Birliği ortaklığıyla hazırlanan “Elazığ kırsalında 18 yaş üstü kişilerde sık görülen hastalıkların belirlenmesi” adlı proje uygulamaya konuldu.

Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden 60 Tıp Fakültesi öğrencisi Düzbahçe köyüne gelerek vatandaşlarla görüştü ve çeşitli sağlık uygulamaları gerçekleştirdi. Öğrenciler ayrıca parametreleri desteklemek amacıyla anket çalışması yaptı. Öğrencilerin sağlık çalışmalarına Halk Sağlığı Müdürlüğü uzman hekimleri de destek verdi.

Proje ile Yurt içinden ve yurt dışından katılan tıp öğrencilerinin Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütünün hedefleri doğrultusunda koruyucu sağlık hizmetlerinin arttırılması ve ileride sağlık hizmetleri verecek olan geleceğin doktorlarına koruyucu hekimlik saha çalışması eğitimi gerçekleştirilmesi amaçlıyor.

Teknik olarak örnek bir proje olan uygulamada yöre halkından toplanan örnekler Elazığ Halk Sağlığı laboratuarlarında incelenecek ve görülen sağlık problemlerinin profili çizilecek.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Yasemin BULUT, projenin hem halk sağlığı hem de hekimlerin gelişebilmesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Bir Yorum Yazın