Almanya’dan Misafirimiz Var

  • Haberin Tarihi: 11 Temmuz 2014
  • Bu haber 1345 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Almanya’dan Misafirimiz Var

Elazığlı Gazeteci-Yazar Aydın Ulun, ayağının tozuyla Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanını ziyaret etti

Almanya’dan Elazığ’a gelen Elazığlı Gazeteci-Yazar Aydın Ulun, ayağının tozuyla Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Topal’ı ziyaret etti.

Uzun yıllar İstanbul ve Almanya’da Hürriyet Gazetesinde ve Tempo Dergisinde çalışarak birbirinden güzel araştırma yazılarına ve röportajlara imza atan, bu arada KOD ADI: BLİTZ adında da bir kitap kaleme alan aydın Ulun Elazığlı bir gazeteci… 1972-1973 döneminde Mehmet Topal ile birlikte Elazığ Lisesi 6 Edebiyat B sınıfından okuyup mezun oldular. Ta ilkokul yıllarından arkadaş olan ULUN ve TOPAL ikilisi aynı yıllarda Gazeteciliği tercih ettiler.

Bugüne kadar da bu mesleklerini devam ettirdiler Bu iki kadim Gazeteci dost; İlk olarak 1980’li yılların başlarında Elazığ’da bir araya gelmişlerdi. Aydın Ulun bu ziyaretinden MAVİ KEBAN diye bir dizi röportaja imza atarak, Keban Barajının toplumsal etkilerini gündeme taşımıştı. İkinci birliktelikte Ekspres bölge Gazetesinin yayınlandığı 1980’li yılların sonlarına doğru yine Elazığ’da gerçekleşmişti… Aydın Ulun İstanbul’dan yola çıkarak Anadolu’yu OTOSTOP ile bir baştan başa dolaşmış Elazığ’da birkaç gün mola vermişti. Aydın Ulun, yazdığı Otostop öyküleriyle gene güzel bir dizi röportaja imzasını atıvermişti. Aydın Ulun 2014 yılında anılarıyla yüklü gene kendi şehri Elazığ’da… Gene kadim dostu Mehmet Topal’ın yanında… Bu kez Babası Sabri Ulun’un sağlık problemleri için Elazığ’a geldi. Fırat Tıp Merkezinde tedavi görüyor. Sabri Ulun Hoca Aksaray Mahallesindeki Yakup Şevki Paşa İlkokulunun Müdürü idi. 1970’li yıllarda Öğretmenler Sendikasının da Başkanıydı. Şimdi 90 yaşında… Güçlü bir hafızaya sahip… Lise yıllarımızda Sabri Ulun Hocanın evindeki zengin kütüphaneden çok istifade ettik. Aydın Ulun’ un Annesi Nezahat Teyzenin yaptığı o çok lezzetli yemeklerinden çok yedik. Üzerimizdeki emeği büyüktür.

Aydın Ulun Cemiyette yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Elazığ’ın benim hayatımda yeri çok büyüktür. Babamın sağlık problemleri için Elazığ’a geldim. Bu arada kadim dostum Mehmet Topal kardeşimi de ziyarete geldim. Sayın Topal’ı, kurucusu olduğu Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti’nin 25 yıl sonra yeniden başkanı olduğunu görmek beni çok memnun etti. Mehmet kardeşim bu aziz şehrin canlı tarihi ve hafızasıdır. Kendisinin birikiminden Elazığ’a her geldiğimde büyük ölçüde yararlandığımı söyleyebilirim. Kendisi de iyi bir haberci ve güzel yazan bir kalemdir. Ben gurbete gittim, o buralara sahip oldu. Kendini Elazığ’a adadı. Kadirşinas hemşehrilerimin ona destek vermeye devam etmelerinde yarar görüyorum. Sayın Topa, Elazığ’a güzel şeyler yapmak için vardır. Bu vesile ile Elazığ’ımın aziz insanlarına selam ve saygılarımı sunuyorum. Bundan sonra memleketime daha sıkça geleceğim.”

Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Topal ise yaptığı açıklamasında, Aydın Ulun’a “AVRUPA’DA GAZETECİLİK, BASIN VE MEDYA” konulu bir sohbet toplantısı yapması için ricada bulunduğunu, kendisinin de bunu kabul ettiğini, böyle bir toplantının Ramazan sonrasında Cemiyet binasında yapılması sözünü aldıklarını bildirdi.

Bir Yorum Yazın